27.07.2021, Salı
21 °C / 37 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Osmaneli’den Buldan’a üretim amaçlı gezi

Osmaneli’den Buldan’a üretim amaçlı gezi

Haber Merkezi - 5 Temmuz 2021 Pazartesi - 14:20 Osmaneli’den Buldan’a üretim amaçlı gezi

Bilecik’in Osmaneli ilçesinden bir heyet seracılık ve aromatik bitki üretimi uygulamalarıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Buldan’a geldi.

A- A+

Osmaneli’de uygulanan “Modern Seralar Kadın Eli İle Filizleniyor” projesi kapsamında Buldan’a bir ziyaret gerçekleştirildi. Osmaneli heyetine ilçe gezisinde Buldan Belediye Meclis Üyesi Musa Çetinel eşlik etti.

Buldan’da seracılık yapılan modern tesisler ile örtü altı aromatik bitki üretimi gerçekleştiren üreticileri ziyaret eden heyette Bilecik Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan, Osmaneli Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik, Bilecik İl Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Damkacı, Osmaneli Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Şener Öner, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erhan Döş, Teke Yöresi Türkmen Derneği üyeleri ve projeye katılan 42 kadın yer aldı.

Buldan’ın geleneksel dokumasının yanı sıra organik tarımı ve iyi tarım uygulamalarıyla da gündeme geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Pandemi sürecinde de kıymetini daha çok anladığımız organik tarımın ilçemizde geliştirilmesi için belediye olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımız sonuç vermeye başladı. Hafta sonu eğitim gezisi kapsamında Osmaneli’den bir heyeti ağırladık. Başarılı seralar ile aromatik bitki yetiştiriciliği örneklerini görmek, incelemek üzere Buldan’ın tercih edilmesi bir tesadüf değildir” dedi.

Bilecik Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan ise, projeyle dezavantajlı gruptaki işsiz ve vasıfsız kadınların seralarda fide yetiştiriciliği ile kalıcı istihdamını sağlayıp gelir düzeylerini arttırmak, yenilikçi tarım uygulamaları ile kadınların kendi özgüvenlerini kazanmaları ve sosyal dayanışmanın oluşmasını amaçladıklarını belirtti.

Buldan Belediye Meclis Üyesi Musa Çetinel de ilçenin zengin tarım çeşitliliğine sahip olduğunu kaydetti. Çetinel, ziyaretin anısına Osmaneli Heyeti’nde yer alanlara Buldan dokuması el ürünleri hediye etti.