Kuru fasulyenin tarladan sofraya yolculuğu – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Kuru fasulyenin tarladan sofraya yolculuğu

Kuru fasulyenin tarladan sofraya yolculuğu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Eylül 2023 Çarşamba - 13:31Güncelleme: 27 Eylül 2023 Çarşamba - 13:31
Kuru fasulyenin tarladan sofraya yolculuğu

Denizli Buldan’ın yüksek kesimlerinde üretilen ve farklı lezzetiyle dikkati çeken kuru fasulyenin tarladan sofraya yolculuğu başladı.

Kuru fasulye Türk mutfağının ve sofraların vazgeçilmez yemeklerindendir. Ancak, son yıllarda hızla artan fiyatı tüketicileri zorlarken, bazı yörelerin ürünü kuru fasulyeler lezzeti kadar satış rakamıyla da dikkati çekiyor.

Buldan ilçesinin yayla mahalleleri olarak adlandırılan yerleşim birimlerinde yetişen kuru fasulye de yukarıdaki örneğe girenlerden. İlçenin bin 150 rakımlı tarlalarında üretilen kuru fasulyenin tarladaki fiyatı 100 lira. Ürün market ve benzeri yerlere ulaştığında ise fiyatı 150 liraya kadar yükseliyor.

KURU FASULYEDE HASAT BAŞLADI

Haberin DevamıReklam
Bugünlerde yayla mahallelerinde çiftçiler yoğun bir şekilde kuru fasulyenin hasadı için çalışıyor. Tarladan toplanan ürün bir süre güneş altında kurumaya bırakılıyor. Ardından ürünü kabuğundan çıkarma işlemi gerçekleştiriliyor. Bunu kimileri traktör ile kimileri sopa ile vurarak gerçekleştiriyor.

SULAMA YAPMIYORLAR

Buldan fasilyesiyle ilgili bilgi veren Furkan Turan “Kuru fasulye tarlaya ekildikten sonra sulama yapmıyoruz. Arazilerin taban suyu yetiyor. Topladıktan sonra bir hafta kurutuyoruz. Daha sonra traktörle eziyor ve rüzgârlı havada kabuğundan sıyırmak için savuruyoruz. Küçük taneciklidir. Bölgemizin kuru fasulyesi çok seviliyor. Yüksek rakımda yetiştiği için lezzetiyle tercih ediliyor” dedi.

Kovanoluk Mahallesi’nde kuru fasulye üretimi yapan Orhan Aydın da, bu yıl hava koşullmarından kaynaklı sıkıntılar yaşandığını ifade ederek “Mayıs ayının ortalarında ekilmesi gereken ürünü ancak haziran ayında ekebildik. Eylül sonu ekim başında hasadımızı yapıyoruz. Bu yıl rekolte iyi. Bölgenin kuru fasulyesi meşhurdur. Bölgenin toprak yapısının değişik olması ve iklimi lezzetini artırır” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)