24.01.2022, Pazartesi
-7 °C / 2 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Gardiyanlık yaptığı cezaevini bu kez müze...

Gardiyanlık yaptığı cezaevini bu kez müze olarak gezdi

Haber Merkezi - 26 Temmuz 2021 Pazartesi - 08:52 Gardiyanlık yaptığı cezaevini bu kez müze olarak gezdi

Buldan Belediyesi tarafından 2011 yılında Adalet Bakanlığından devralınıp, restore edilen eski cezaevini 42 yıl sonra ziyaret eden emekli gardiyan Kazım Göndeslioğlu, el sanatları müzesi olarak kullanılan koğuşları gezerken duygusal anlar yaşadı.

A- A+

Buldan’da 2005 yılına kadar açık olan cezaevi, 2011 yılında Buldan Belediyesi tarafından Adalet Bakanlığından devralınarak, restore edildi ve koğuşları yapılan düzenlemeyle el sanatları müzesine dönüştürüldü. Buldan Cezaevinde 7 yıl gardiyanlık yapan Kazım Göndeslioğlu, 42 yıl aradan sonra ziyaret ettiği koğuşları gezerken hayli duygulandı.

Müze gezisinin ardından Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i ziyaret eden Gördeslioğlu, “Burası cezaeviyken 1972-1979 yılları arası gardiyan olarak çalışmıştım. Bugün Buldan dokumasının dünü ve bugünün sergilendiği eski koğuşları gezerken gözlerime inanamadım. Hem çok sevindim hem de duygulandım. Koğuşları gezerken eski günleri yad ettim. Burasını restore ederek koruyan Başkan Şevik’e  teşekkür ederim” dedi.

Şevik de 42 yıl sonra Buldan’ı ziyaret eden Gördeslioğlu’na günün anısına Buldan dokuması ürünlerden hediye etti. Şevik, “Belediye olarak, Buldan’ın hatıralarını, kültürel mirasımızı koruyarak kullanmayı, yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmayı borç bildik. Eski cezaevi ve hükümet konağı ilk restorasyon projelerimizden. 2011 yılından bu yana başlattığımız restorasyon çalışmalarımız, 5 yıllık duraklama döneminin ardından 2019 yerel seçimleriyle yeniden göreve gelmemizle birlikte kaldığı yerden devam ediyor”diye konuştu.