17.09.2021, Cuma
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Emir Sultan Türbesi’nin restorasyonu için toplantı

Emir Sultan Türbesi’nin restorasyonu için toplantı

Haber Merkezi - 11 Eylül 2021 Cumartesi - 19:48 Emir Sultan Türbesi’nin restorasyonu için toplantı

Buldan Belediyesi, Yenicekent Mahallesi’nde bulunan Emir Sultan Türbesi’nin restorasyonu için proje çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

A- A+

İlçede başlatılan sağlıklaştırma ve restorasyon uygulamaları kapsamında Buldan Belediyesince, Yenicekent Mahallesi’nde bulunan ve Selçuklu dönemine ait olduğu bilinen Emir Sultan Türbesini restore etmek için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Türbenin bulunduğu alanda düzenlenen toplantıya Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Turgut Tok, Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Bahadır Duman, PAÜ Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı, Dr. Öğr. Üyesi Selim Parlaz, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ali Erbeği, Buldan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Ertekin, Denizli’de Ahilik geleneğini ve ahilerini araştıran Yazar Hasan Kallimci, Yenicekent Mahalle Muhtarı Musa Çakır ile çok sayıda davetli katıldı.

“EMİR SULTAN TÜRBESİ ÖNEMLİ”

Toplantının açılış konuşmasında, Emir Sultan Türbesi’nin Denizli’de sayıları oldukça az olan Selçuklu dönemine ait eserlerden biri olması nedeniyle önemli olduğunu vurgulayan Tok, “Burayı önemli kılan bazı hususlar var. Onlardan biri de Direbolu meselesi. Bu yörenin Oğuz Türkleri’nin ilk yerleştiği bölge olması ve Buldan’daki yerleşimin de bu bölgeden yapılan göçle oluşuyor olması. İkinci bir husus ise Emir Sultan Türbesi 1200-1300’lü yıllara ait. Yani beylikler döneminden kalma. Denizli’de Beylikler dönemine, Selçuklu dönemine ait mimari yapı bir elin parmağı kadar ancadır. O nedenle Emir Sultan Türbesi önemli” dedi.

“EMİR SULTAN TÜRBESİYLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLERE ULAŞTIK”

Haberin DevamıReklam

Emir Sultan Türbesi ile ilgili güncel bilgilere ulaştıklarını söyleyen Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Bahadır Duman, “M.S 14.yüzyıla ait Türbe. Saim Cirtil’i Hocanın çalışması var ama biz onu güncelledik. Türbe ile ilgili yeni bilgilere ulaştık. Biz Tripolis haricinde bu bölgede, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait izleri de takip ediyoruz. Aynı bölgede bulunan mezarlıkta yaklaşık 3 bin tane mezar taşı okundu. Şimdi Başkanımızın da desteği ile kitap haline getirmek istiyoruz. Ayrıca, restorasyona yönelik Buldan Belediye Başkanımız Mustafa Şevik’in çeşitli girişimleri var. Onun öncesinde de Türbe çevresinde bir kazı belki yapılabilir. Kaza çalışmalarında belki kitabeye de ulaşılabiliriz. Yine Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivlerine girdik, Başbakanlık arşivlerine girdik, isimle ilgili tespitlerimiz var. Ama bunu da kitapta yayınlayacağız. Bu şekilde çalışmalarımız devam ediyor ” diye konuştu.

“PROJE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Türbenin turizme kazandırılması için proje hazırlama çalışmalarının devam ettiğini açıklayan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan’daki tarihi sokakları, kültür mirası tescilli evlerimizin restorasyon çalışmalarının yanı sıra Yenicekent ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Prof.Dr. Bahadır Hocamın da destekleriyle restorasyon projesi hazırlanıyor. Bugün 14.yüz yıla ait olduğu bilinen Emir Sultan Türbesi’ni en kısa zamanda turizme kazandıracağız” dedi.