26.05.2022, Perşembe
19 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Erdoğan çifti 9 yıldır orman gözetleme...

Erdoğan çifti 9 yıldır orman gözetleme kulesinde yaşıyor

Haber Merkezi - 5 Ağustos 2020 Çarşamba - 12:35 Erdoğan çifti 9 yıldır orman gözetleme kulesinde yaşıyor

Denizli’nin Buldan ilçesinde Erdoğan çifti, yaşamlarını dağdaki orman gözetleme kulesine sığdırdı. Tam 9 yıldır burada yaşayan Selda-Engin Erdoğan çifti, üstlendikleri görev gereği nöbetleşe uyuyabiliyor.

A- A+

İlçenin ormanlık bölgesinde bulunan Karlık Gözetleme Kulesi’nde görevli olan Engin Erdoğan burada eşi ile birlikte yaşıyor. Selda Erdoğan da burada eşine yardımcı oluyor. Erdoğan Ailesi, 9 yıldır görevli oldukları kuleden 24 saat boyunca bölgedeki ormanları gözetliyor. Çıkan yangını anında merkezdeki görevlilere bildirirken, ekiplerin bölgeye ulaşması için de yönlendirme yapıyorlar.

Gözetleme kulesine sığan yaşama alışan Erdoğan çiftinin ihtiyaçları ise zaman zaman yanlarına uğrayan oğulları karşılıyor. Ormanlık bölgeyi 24 saat gözetleyen çiftin en yakın dostları ise sahip oldukları köpek ve onun yavruları.

 

SIRAYLA NÖBET

Gözetleme kulesinde yaşama alıştıklarını söyleyen Engin Erdoğan, “Eşim ile beraber 24 saat buradaki gözetleme kulesindeyiz. Ormanları gözetliyoruz. Benim uykum geldiği zaman eşim kalkıyor, eşimin uykusu geldiğinde ben kalkıyorum. 24 saat gözetlemeye devam ediyoruz. Herhangi bir orman yangını olduğunda ekipleri çıkartıyoruz, yönlendiriyoruz. Bir günümüz bu şekilde geçiyor” dedi.

 

“ORMANLARI KORUMAK HERKESİN GÖREVİ”

İşini sevgiyle yaptığını belirten Erdoğan, vatandaşlara “Ailecek buradayız. Bir işi sevgi ile yapıyorsan o iş her zaman güzeldir. Bende işimi seviyorum, sevgi ile yapıyorum. Bir ağaç kurtarabilmek ne güzel. Yeşillikler bizim havamız, her şeyimiz. Gelecek nesillere bir şeyler aktarabilmek, bırakabilmek istiyoruz. Bu işi severek yapıyoruz. Sevmeden bir iş olmaz. Ben bir orman personeli olarak bütün vatandaşlarımızdan çok dikkatli ve duyarlı olmalarını istiyorum. Ormanlar hepimizin. sadece bizim korumamız ile olmaz, herkesin koruması lazım” diye seslendi.

“BİR AĞAÇ KOLAY YETİŞMİYOR”

Vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını istediklerini belirten Selda Erdoğan ise, “Birbirimizi destekleyerek geçiniyoruz. Her gün yangın olmasa da gün aşırı bazen üst üste bazen 3-4 gün arayla yangın oluyor. Tek temennimiz, insanların biraz daha dikkatli ve duyarlı olması. İçinde yanan hayvanları düşünmeleri lazım. Bir ağaç kolay yetişmiyor, yıllarca zor yetişiyor. Daha dikkatli olurlarsa hem bizim işimiz kolay olur hem de ormanlarımıza bir şey olmaz” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)