15.05.2021, Cumartesi
15 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Yayla Gölü’nün serin sularında balıkların sahiplenme...

Yayla Gölü’nün serin sularında balıkların sahiplenme mücadelesi

Haber Merkezi - 2 Mayıs 2021 Pazar - 00:10 Yayla Gölü’nün serin sularında balıkların sahiplenme mücadelesi

Denizli’nin Buldan ilçesindeki Süleymanlı Yayla Gölü, hayranlık yaratan güzelliğini, ev sahipliğini yaptığı doğal yaşam ile süslüyor. Gölde yaşam süren balıklar da bu zenginliğin bir parçası. Ancak farklı türler arasındaki üreme rekabeti ise ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor.

A- A+

Her mevsim farklı bir görüntü sunan Süleymanlı Yayla Gölü’nde, ilkbahar ile birlikte yaşam hareketliliği göze çarpıyor. Bugünlerde en hareketli olanlar ise balıklar. Mücadeleyi verenler ise sazanlar ile Japon koi balıkları. Yaklaşık on yıl önce göle bırakıldığını tahmin edilen Japon koi balıkları ile buranın sahibi havasındaki sazan balıkları arasındaki mücadele dikkati çekti.

Her yıl bugünlerde gölün sığ kesimlerine yumurta bırakmak için hareketlenen Japon koi balıklarının yolunu sazan balıkları kesti. Koi’ler sığ kesimlere ulaşmak isterken, sazanlar onlara yol vermemek için müthiş bir mücadele verdi. Ancak koi’ler sazan engelini aşıp sığ kesime ulaşmayı başardı.

KOİ BALIĞI

Koi, büyük bir akvaryum balığıdır. İlk Japonya’da evcilleştirilen koinin yabani atası sazandır. Koi sözcüğü Japonca’da “sazan” anlamını taşıyan kelimeden gelir. Koiler sazan gibi yeşil değildir. Onun yerine kırmızı, beyaz, siyah veya gümüş beyazı renklere sahipler.