21.01.2022, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Süleymanlı Yayla Gölü’nü besleyen kanallar temizleniyor

Süleymanlı Yayla Gölü’nü besleyen kanallar temizleniyor

Haber Merkezi - 5 Aralık 2021 Pazar - 13:51 Süleymanlı Yayla Gölü’nü besleyen kanallar temizleniyor

Buldan Belediyesi, ilçenin doğal güzellikleri arasında öne çıkan Süleymanlı Yayla Gölü’nü besleyen kanallarda temizlik çalışması başlattı.

A- A+

Buldan Belediyesi, kurak geçen yaz mevsimi nedeniyle suyu azalan Süleymanlı Yayla Gölü’nü besleyen kanallarda temizlik çalışması başlattı. Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Yağışların başlamasıyla birlikte yağmur sularının daha temiz ve daha hızlı bir akış sağlaması amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz, bölgede çalışma başlattı. Gölü besleyen su kanallarını kapatan çamur, kaya parçası, ağaçlardan kopan dal ve yapraklar temizleniyor. Böylelikle yağmur suları ve kışın yağan kar suları Süleymanlı Yayla Gölü’ne taşınarak gölün yeniden dolması sağlanacak” dedi.

Buldan’a, 8 kilometre uzaklıkta ve 1155 rakımdaki 1. derece doğal sit alanı içerisinde yer alan Süleymanlı Yayla Gölü’nün kar ve yağmur sularının toplanmasıyla beslendiğini dikkat çeken Şevik, “Süleymanlı Yayla Gölü, bünyesinde barındırdığı endemik bitki ve kuş türleri bakamından doğaseverlerin ve fotoğraf tutkunların da uğrak yeri. Ayrıca kamp turizmcilerinin de gözde alanlarından olan doğa harikası Süleymanlı Gölü için, belediyemizin sorumluluk alanları içerisinde çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.