Kuzugöbeğinde sezon erken başladı – D20Haber
16.04.2024, Salı
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Kuzugöbeğinde sezon erken başladı

Kuzugöbeğinde sezon erken başladı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Mart 2024 Çarşamba - 10:53Güncelleme: 20 Mart 2024 Çarşamba - 10:54
Kuzugöbeğinde sezon erken başladı

Denizli’de halk arasında 'kuzugöbeği' olarak bilinen mantar türü, kısa süreli yağışlar ve havaların sıcak gitmesiyle bu yıl yüzeye erken çıktı. Buldan ilçesinde, erken sezonda dağlık araziye çıkanlar, kuzugöbekleriyle dönmeye başladı.

Her yıl bahar aylarında, özellikle meşe ve çam ormanlarında yetişen kuzugöbeği mantarı, bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve son dönemde düşen bahar yağmurları sonucunda doğada daha erken görülmeye başlandı.

Bugünlerde kuzugöbeğini toplayabilmek için seferber olan vatandaşlar, gün içerisinde saatlerce devam eden doğa yürüyüşü yapmak zorunda kalıyor.

Buldan’da çam ağaçlarının yoğun olduğu ormanlık bölgeye gidip kuzugöbeği toplayan lise öğrencisi Ali Şahin, “Derslerimden arta kalan zamanda doğada vakit geçirmeyi çok seviyorum. Çocuk yaşlardan itibaren kendimin belirlediği ormanlık alanda kuzugöbeği topluyorum. Bu yıl kuzugöbeği hem erken görülmeye başladı hem de oldukça iri. Genellikle çam ağaçlarının altında ve çalılık yerlerde yetişiyor. Yemesi çok keyifli ve kendiliğinden yetiştiği için şifalı olduğu söyleniyor” dedi.

Özellikle yağışlar sonrası daha sık rastlanılan kuzugöbeği mantarı, taze olarak ve kurutularak da tüketilebiliyor. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kuzugöbeği, yurt dışına da ihraç ediliyor.

DENİZLİ (İHA)