Güz ürünü sebzeler çiftçileri sevindirdi – D20Haber
24.09.2023, Pazar
20 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Güz ürünü sebzeler çiftçileri sevindirdi

Güz ürünü sebzeler çiftçileri sevindirdi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Eylül 2023 Çarşamba - 11:30Güncelleme: 6 Eylül 2023 Çarşamba - 11:30
Güz ürünü sebzeler çiftçileri sevindirdi

Denizli’nin Buldan ilçesinde, bahar aylarında dikimini yaptıkları ürünlerin yoğun yağış ve soğuktan etkilenmesiyle üzülen çitçileri, güz dönemine yetişen yeni ürünler sevindirdi.

Buldan’ın sebze ve meyve üretiminin yoğun olduğu Yayla, Kaşıkçı, Alandız, Kovanoluk, Hasanbeyler, Yeniçam, Dımbazlar, Gülalan mahallelerinde, bahar aylarında dikimi yapılan ürünler önce yoğun yağış ve soğuktan, ardından aşırı sıcaklardan etkilendi.

Yeni bir umutla sebzelerini güz dönemine yetiştirmek üzere dikim yapan çiftçilerin yüzü hava koşullarının iyi gitmesiyle güldü. Fasulye, bamya, barbunya, biber, patlıcan, pırasa ve domates gibi sebzelerde hem verimin hem kalitenin yüksek olduğu bildirildi.

Sıcakların düşmesiyle yeni ürünleri yetiştirdiklerini söyleyen Serkan Taştan, “Soğuk ve aşırı yağışlardan dolayı fideleri zamanında dikemedik. Diktiğimiz fideleri aşırı yağan yağmur söktü götürdü. Yenilerini diktik ama onlarda aşırı sıcaklardan dolayı etkilendi. Bölgemiz Buldan’ın en yüksek yeri. Buranın sebzesinin ve meyvesinin tadına doyum olmaz. Tamamen organik yetişen bu ürünler Buldan’da büyük ilgi gördüğü gibi, Buldan Ziraat Odası tarafından Yayla Mahallemize kazandırılan pazar yerimizde Denizli, İzmir, Aydın hatta Ankara’dan gelen alıcılar tarafından satın alınıyor. Emeklerimiz heba olmadı. Hava şartlarında anormallik yaşamaz ve afet olmazsa bu yıl gerçek anlamda güz bolluğu yaşayacağız. Hem alıcının hem de üreticinin yüzü gülecek inşallah” dedi.

DENİZLİ (İHA)