Dolu üzüm bağları ve zeytinde zarara yol açtı – D20Haber
23.05.2024, Perşembe
19 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Dolu üzüm bağları ve zeytinde zarara...

Dolu üzüm bağları ve zeytinde zarara yol açtı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 5 Mayıs 2024 Pazar - 15:23Güncelleme: 5 Mayıs 2024 Pazar - 15:24
Dolu üzüm bağları ve zeytinde zarara yol açtı

Denizli’nin Buldan ilçesine dün yağan dolu, üzüm bağları ile zeytin bahçelerinde zarara yol açtı. TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, ilçedeki incelemelerinin ardından zararın yüksek olduğunu belirterek, çiftçi borçlarına erteleme istedi.

Buldan’da dün akşam saatlerinde başlayan ve yaklaşık yarım saat süren dolu, tarım ürünlerinde zarara yol açtı. Fındık büyüklüğündeki dolunun özellikle üzüm bağları ile zeytin bahçelerine hasar verdiği bildirildi.

Haberin DevamıReklam
TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, dolu felaketinin yaşandığı ilçeye giderek, incelemelerde bulundu, çiftçiler ile görüştü. Bir üzüm üreticisi, bağdaki sap çöplerinin zaman içerisinde ağırlık bindikçe kopacağını ve şu an yüzde 50 gibi görünen zararın yüzde 90-95’e çıkacağını söyledi.

Buldan’daki incelemesinin ardından açıklama yapan Karaca ise, gördüğü manzaranın içler acısı olduğunu söyledi. Çiftçinin kooperatiflerden ve bankalardan çekmiş oldukları kredileri geri ödeyebilmesinin bu koşullarda mümkün olmadığını ifade eden Karaca, TARSİM yetkililerinin incelemeleri sonrası doludan zarar gören çiftçilerin kredi borçlarının faizsiz olarak, gecikme faizi alınmaksızın en az bir yıl süreyle ertelenmesi gerektiğini belirtti.