Buldan bezinden bu göynek 125 yıllık – D20Haber
19.05.2024, Pazar
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan bezinden bu göynek 125 yıllık

Buldan bezinden bu göynek 125 yıllık

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Nisan 2024 Pazartesi - 12:13Güncelleme: 15 Nisan 2024 Pazartesi - 12:17
Buldan bezinden bu göynek 125 yıllık

Denizli’nin Buldan ilçesinde giyim mağazası işleten Karapınar Çelebi, ata yadigarı 125 yıllık göyneği iş yerinde sergiliyor.

İlçedeki tarihi çarşıda giyim mağazası sahibi olan Karapınar Çelebi, 125 yıllık göyneği mağazasında sergiliyor. Gelinlerin iç giyimde kullandığı ve ata yadigarı olduğunu belirttiği göyneğin Buldan bezinden tamamen el emeği ile üretildiğini kaydeden Çelebi , göyneğin yıllara meydan okurcasına yıpranmadan durduğunu dile getirdi.

Göyneğin mağaza gelen müşterilerin de dikkatini çektiğini belirten Çelebi, şunları söyledi:

Haberin DevamıReklam
“Göyneği annemden getirdim. Anneme de annesi vermiş. Anneanneme de kayınvalidesi vermiş. Göynek, gelinlerin çeyiz bohçasına konurmuş. Gelin ilk gün bunu gecelik olarak, gerdek gecesinde kullanırmış. Tamamen el işçiliği ile el tezgahında ve bükülü kumaş olarak has Buldan bezinden üretilmiş. Kolları ve yaka bölgesinde el emeği ile işlemeler yapılmış. O dönemde kullanılan elle çevrilen dikiş makinesinde dikilmiş. Göyneğimizin tarihi yapıların bulunduğu tarihi çarşımızda yer almasından da büyük mutluluk duyuyorum. Mağazaya gelen misafirlerimizin dikkatini çekiyor. Göyneğimize sahip çıkıyorum, gözüm gibi bakıyorum.”