25.05.2022, Çarşamba
18 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Arkeolojik alana rüzgar enerjisi santrali kurma...

Arkeolojik alana rüzgar enerjisi santrali kurma girişimi

Veli Yunus Ünal / D20HABER - 16 Nisan 2022 Cumartesi - 20:52 Arkeolojik alana rüzgar enerjisi santrali kurma girişimi

Denizli'nin Buldan ile Aydın'ın Buharkent ilçeleri arasında kalan bölgede, rüzgar enerjisi santrali (RES) kurma girişimi, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan döndü.

A- A+

Enerjisa Enerji Üretim AŞ, Buldan ile Buharkent ilçeleri arasında Bostanyeri, Aktaş, Çatak, Süleymanlı, Muratdağı, Gündoğan, Ericek ve Gençlidere mahalleleri içerisinde bulunan Hazine arazilerinin üzerinde rüzgar enerjisi santrali kurmak için çalışma başlattı.

Proje kapsamında, (23 türbin-126,5 MW2 patlatmalı) Belenova Rüzgar Enerji Santrali ve mobil kırma eleme tesisi kurulması planlandı.

Bunun üzerine Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanlarınca belirtilen alanlarda inceleme yapılarak bir rapor hazırlandı.

Ardından kurul, 1 Nisan’da toplanarak talebe ilişkin çevre etki değerlendirmesi ile dosyadaki bilgiler, belgeler ve sit haritasını değerlendirdi. 1.4.2022 tarih 13400 sayılı kararla da Buldan’ın Bostanyeri ve Çaybaşı mahallelerinde, mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait taşınmazların bir kısmında belirlenen Çaybaşı arkeolojik yerleşiminin “2863 sayılı kanun kapsamında korunması gerekli kültür varlığı özelliği gösterdiği” belirtilerek, “1. derece arkeolojik sit alanı olarak” tescil etti.

Kurul, arkeolojik sit alanı içerisinde rüzgar enerjisi santrali yapılmasının uygun olmadığı kararını da aldı.

Karar gereğince, 109 ada,63 parsel ile 627 ada, 12 nolu parselin tapu kaydına “bir bölümü 1.derece arkeolojik sit alanında kalmaktadır” şerhi konulacak.

Ayrıca bu parsellerde kaçak kazı yapanlar ile yaptıranlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak.