06.12.2021, Pazartesi
10 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan’da Kral Yolu çevre düzenlemesi yapılıyor

Buldan’da Kral Yolu çevre düzenlemesi yapılıyor

Haber Merkezi - 2 Kasım 2021 Salı - 15:41 Buldan’da Kral Yolu çevre düzenlemesi yapılıyor

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Pamukkale Hierapolis-Yenicekent Tripolis ve Süleymanlı Yayla Gölü’nü içine alan Kral Yolu güzergahında, çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarıyla ilçe turizmi için büyük önem taşıyan projeye start vereceklerini söyledi.

A- A+

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Mahmutlu Mahallesi’nden başlayarak Yenicekent Mahallesi, Oğuz Mahallesi ve Buldan yol güzergahında yapılacak küçük dokunuşlarla eski ticaret yolunu yeniden canlandırmak istediklerini belirtti. Şevik, şöyle devam etti:

“Yalnızca Buldan turizmini değil, bölge turizminin de gelişmesine katkı sağlayacağını düşündüğümüz Kral Yolu projemizi hayata geçirecek çalışmalarımıza start veriyoruz. Kral Yolu olarak adlandırdığımız yol güzergahında incelemelerde bulunduk. Öncelikle, Mahmutlu Mahallesi yolundan başlayarak Tripolis, Yenicekent ve Oğuz çevre yolu üzerindeki çirkin görüntüleri temizleyeceğiz. İhtiyaç duyulan alanlarda ağaçlandırma çalışmaları yapılacak, mevcut rekreasyon alanlarını yenileceğiz, yeni alanlar yapacağız. Belirleyeceğimiz bazı bölgelerde de ilçemizin yöresel ürünlerinin tanıtılacağı, satışlarının yapılabileceği, turizm kentine yakışır alanlar oluşturarak, Kral Yolu dediğimiz eski ticaret yolunu yeniden canlandırmak istiyoruz.”

 
YENİCEKENT REKREASYON ALANINDA ÇALIŞMA BAŞLADI

Tripolis-Mahmutlu yol güzergahındaki rekreasyon alanında geniş çaplı temizlik çalışması başlatıldığını kaydeden Şevik, “Temizlik çalışmasının ardından alanda, peyzaj çalışması yapacağız. Yarım kalan kapalı bölümü tamamlayarak hizmete açacağız. Burası, hem Buldanlı vatandaşlarımızın, hem de Buldan-Pamukkale yol güzergahını kullanan misafirlerimizin dinlenebileceği, keyifli vakit geçirebileceği bir alan olacak” dedi.

“BULDAN’I KOOPERATİF TANITACAK”

Güzergahtaki çirkin görüntüleri kaldıracaklarını ifade eden Şevik, “Öncelikle, Denizli-Alaşehir yolu üzerinde girişi olan tüm mahallelerimize yeni TAK yapacağız. TAK projelerimizden biri de Oğuz Mahallesi girişine yapılacak. Oğuz Mahallesi girişinde bulunan ve vatandaşlarımızın çöplüğü haline gelen boş alanı da değerlendirmek istiyoruz. O çirkin görüntüyü ortadan kaldırarak burasını, yeni bir rekreasyon alanı olarak hem Buldanlı hemşehrilerimizin, hem de Denizli-Alaşehir yolunu kullanan yolcularımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Çalışmalar tamamlandığında BELKÜM Kadın Kooperatifine tahsis edeceğimiz alanda, ilçemizin yöresel dokumaları, lezzetleri de burada tanıtılacak” diye konuştu.