17.01.2021, Pazar
2 °C / 4 °C Denizli Hava Durumu

İnternet kabloları çalındı, öğrenciler uzaktan eğitime uzak kaldı

Haber Merkezi - 21 Aralık 2020 Pazartesi - 14:42 İnternet kabloları çalındı, öğrenciler uzaktan eğitime uzak kaldı

Denizli’nin Buldan ilçesinde, çalınan kablolar nedeniyle bir mahallede yaklaşık 2 aydır internet erişimi bulunmuyor. Coronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim alan öğrenciler internetin olmaması nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, sorunun çözülmesini istedi.

A- A+

İlçenin Yeniçam Mahallesi’nde yaklaşık iki ay önce çalınan internet kabloları sebebiyle mahallede internet erişimi kesildi. Coronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim alan öğrenciler EBA TV veya diğer internet tabanlı uygulamalara erişemediklerini belirterek soruun bir an önce çzöülmesini talep etti.

“ÖĞRETMEN KIZIYOR, ÇOK ÜZÜLÜYORUM”

Buldan Gülalan Özer Vural İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi Halime Nur Yangöz, derse giremeyince ağladığını ifade ederek, “Bazen canlı derse girdiğimizde dakika tutuyor ama ben ders bittiği zaman giriyorum. öğretmen bana kızıyor, çok üzülüyorum. Niye böyle geç kalıyorsun diyor. Annemin telefonundan giriyorum. Bilgisayardan giremiyorum. İnternet kablolarını aldıkları için eve internet alamıyorum. Bazen derse hiç giremiyorum, bazen de giriyorum” dedi.

Buldan Gülalan Özer Vural İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi İsmail Çoban ise EBA TV’ye giremediklerini kaydederek şunları söyledi: “Biz EBA TV’ye giremiyoruz. Lütfen bizlere yardım edin. İki aydır internete giremiyoruz. Derslerimizi yapamıyoruz. Babam bize internet paketi gönderiyor ama bir hafta dayanmıyor. Beş günde bitiyor.”

“BİR SENEM BOŞA GİTTİ”

Üniversite öğrencisi Fatih Yangöz dersşere katılamadığını belirterek, “Derslere katılamadığım için sınıfta kalma durumum var. Kullanmadığımız internetin faturası bize gönderiliyor. Biz faturayı ödemek zorundayız, onlar interneti bağlamak zorunda değil. Benim bir senem boşa gitti. Sınıfta kaldım yani. Kullanamıyoruz, mağduruz. Sorunumuzun giderilmesini istiyoruz” diye konuştu

“ÖĞRENCİLERİMİZİN MAĞDURİYETİ GİDERİLSİN”

Buldan Yenicam Mahalle Muhtarı Günay Yangöz iki aydır internete erişimlerinin olmadığını vurguladı. Yangöz, “İnternet kabloları çalındığı için internetimiz yok. İki aydır faturasını ödeyip de internetini kullanamayan öğrencilerimiz var. Çok mağdur durumdalar. EBA TV’ye canlı derslere giremiyorlar. Kabloların bir an önce yapılmasını, yetkililerin ilgilenmesini istiyorum. İnternet kablolarının gerekirse yer altına alınıp daha güvenli bir şekilde yapılsın. Öğrencilerimizin bir an önce mağduriyetinin giderilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

“BİZİMLE İLGİLENEN YOK”

Yeniçam mahallesinde yaşayan Samet Yangöz, “55 gündür internet erişimlerinin olmadığını söyleyerek, “Gerekli yerlere çeşitli sosyal medya mecraları üzerinden mesajlarımızı ilettik. CİMER’e yazdık. Fakat bizimle ilgilenen yok. Sadece bir kısa mesajla bizi geçiştiriyorlar. Sosyal medyadan hashtag yaparak yazdığımız zaman aynı gün dönüş yapıp en kısa sürede yapılacaktır diyerek elli beş gündür bizi geçiştirdiler. Yetkililerden sesimizi duymalarını ve en kısa zamanda sorunumuzun giderilmesini istiyoruz” dedi.