04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan’da dükkanlar yıkıldı, Çarşı Cami’nin önü...

Buldan’da dükkanlar yıkıldı, Çarşı Cami’nin önü açıldı

Haber Merkezi - 14 Ağustos 2022 Pazar - 12:19 Buldan’da dükkanlar yıkıldı, Çarşı Cami’nin önü açıldı

Denizli’nin Buldan ilçesi Çarşı Mahallesi’nde 17. yüzyıla ait Çarşı Cami’nin çevresindeki dükkanlar tek tek yıkılarak, tarihi caminin çevresi açıldı.

A- A+

Çarşı Camisi’nin çevresinde görüntü kirliliği oluşturan dükkanlar, Aydın Vakıflar Müdürlüğünün onayı ile Buldan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince tek tek yıkıldı. Buldan’a gelen Aydın Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, Belediye Başkanı Mustafa Şevik ile birlikte yıkım çalışmalarına nezaret etti.

Yıkımla ilgili bilgi veren Şevik, “Cami çevresinde çeşitli nedenlerden dolayı yıkılamayan bir tek dükkanımız kaldı. Burası da kamulaştırılarak en kısa zamanda temizlenecek. Böylelikle tarihi değerimiz olan Çarşı Cami’nin önü tamamen açılmış, görünürlüğü artmış olacak” dedi.

Haberin DevamıReklam

Yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından cami çevresinde restore edileceğini bildiren Şevik, “Belediyemiz restorasyon birimi, cami çevresi için proje hazırlık çalışmalarına başladı. Restorasyon projesi en kısa zamanda Aydın Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne sunulacaktır. Kabul edilmesi halinde restorasyonu da belediyemiz tarafından yapılacaktır” diye konuştu.