21.09.2021, Salı
20 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldanlı üreticiden ‘kivi yetiştirin’ önerisi

Buldanlı üreticiden ‘kivi yetiştirin’ önerisi

Haber Merkezi - 5 Eylül 2021 Pazar - 14:53 Buldanlı üreticiden ‘kivi yetiştirin’ önerisi

Denizli’nin Buldan ilçesinde, 12 yıl önce evinin bahçesine kivi fidanları diken Figen Utku, son iki yıldır yüksek verim aldığını belirterek, ilçedeki diğer üreticilere de kivi yetiştirmeleri önerisinde bulundu

A- A+

İlçede yaşayan Figen Utku, 12 yıl önce Yalova’dan kivi fidanı getirterek evinin bahçesine dikti. Geçen zaman içerisinde ürün toplamaya başlayan Utku, son iki yıldır yüksek verim aldığını dile getirdi.

“50-100 KİLOGRAM ARASI ÜRÜN ALINABİLİYOR”

Buldan’daki iklim koşullarının kivi üretimi için ideal olduğunu kaydeden Utku, “Fidanları diktikten sonra sulamalarını yapıyorum. Kivi aynı üzüm gibi tavlarda oluyor. Hiçbir bakımı yok. Sadece budama yapılıyor. İlaç ve gübre istemiyor. Bir ğaçtan 50 ila 100 kilogram arası ürün alınabiliyor” dedi.

KİVİ YETİŞTİRİN ÖNERİSİ

Haberin DevamıReklam

Ekim ayı sonund ahasat yapıldığını söyleyen Utku, Ekim ayı sonunda hasat yapıyorum. Aralık ayına kadar olgunlaşınca yenilebilir duruma geliyor. Geçen yıl komşularıma kivi meyvesi dağıttım. Lezzeti, aroması ve tadı çok güzel. Ben Buldan’daki tüm üreticilere kivi yetiştirmelerini öneriyorum” dedi.

DENİZLİ (İHA)