08.12.2022, Perşembe
6 °C / 15 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan’da yanan tarihi ev restore edilecek

Buldan’da yanan tarihi ev restore edilecek

Haber Merkezi - 22 Şubat 2022 Salı - 15:22 Buldan’da yanan tarihi ev restore edilecek

Buldan Belediyesi’nce, geçen yıl çıkan yangında ağır hasar alan 200 yıllık Tarzan Evi’nin kamulaştırılarak restitüsyon ve restorasyonu için çalışma başlatıldığı belirtildi. Çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi binanın kültür evi olarak hizmet vereceği ifade edildi.

A- A+

İlçenin Çaybaşı Mahallesi’nde bulunan ve Tarzan Evi olarak bilinen tarihi bina alevlere teslim olmuştu. Bunun üzerine harekete geçtiklerini belirten Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, belediye meclisinde alınan karar doğrultusunda kamulaştırılarak restore edileceğini dile getirdi.  Şevik, “Tarihi ev küllerinden yeniden doğacak.  Bina için bir taraftan kamulaştırma işlemleri devam ederken diğer taraftan da restitüsyon ve restorasyon projesi  için hazırlıklarımızı başlattık” dedi.

İSMET PAŞA’NIN KALDIĞI EV

Haberin DevamıReklam

Çaybaşı Mahallesi’nde Tarzan Evi olarak bilinen Mehmet Çetin’e ait ev, ahşap karkas ve kerpiç yığma yapıdan oluşuyor. Ayrıca, ortasında süs havuzu bulunan geniş bahçeli,  dört tarafında yol geçen ada görünümündeki 200 yıllık evde, İsmet Paşa’nın çocukluğunun geçtiği biliniyor. İsmet İnönü’nün Mal Müdürü olan babası Reşit Bey’in Buldan’da görev yaptığı 4 yıl içerisinde  iki ayrı konakta yaşadığı rivayet ediliyor.  Bu konaklardan birinin de belediye tarafından kamulaştırılan Çaybaşı Mahallesi’ndeki Tarzan Evi. Restorasyonun kısa sürede tamamlayacaklarını söyleyen Şevik, burasının “Buldan Kültür Evi” olarak turizme kazandırılacağını ifade etti.