Buldan’da Sanat Var Festivali’nin tarihi belli oldu – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan’da Sanat Var Festivali’nin tarihi belli...

Buldan’da Sanat Var Festivali’nin tarihi belli oldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Mayıs 2022 Salı - 09:53Güncelleme: 17 Mayıs 2022 Salı - 09:53
Buldan’da Sanat Var Festivali’nin tarihi belli oldu

Denizli ve Karşıyaka Soroptimist kulüplerinin iş birliğiyle düzenlenecek “Buldan’da Sanat Var Festivali”nin tarihi belli oldu. Festival, 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

Denizli ve Karşıyaka Soroptimist kulüplerinin Denizli Sanayi Odasının sponsorluğunda, Buldan Kaymakamlığı ve belediyesinin destekleriyle düzenleyeceği Buldan’da Sanat Var Festivali’nin ikincisi 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Üç gün sürecek festival kapsamında Buldan’ın tarihi sokakları, uluslararası kadın sanatçıların, resim, ebru, dokuma, cam ve dokuma üzerine baskı gibi birçok atölye çalışmasına 2.kez ev sahipliği yapacak, defile ve konserlerle renklenecek.

Denizli Soroptimist Kulübü Başkanı Huriye Demirhan ve yönetim kurulu üyeleri Belediye Başkanı Mustafa Şevik’i ziyaret ederek festival çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Buldan tarihinin, doğal güzelliklerinin ve dokuma kültürünün sanatla yeniden keşfedildiği etkinliğe ikinci kez ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirten Şevik, “Buldan’ın tanıtımına katkı sağlayacak her türlü etkinliğe desteklemeye hazırız. Festivaller, bir yandan yerel ekonomiyi canlandırırken bir yandan da etkili tanıtım aracıdır. Buldan’da Sanat Var Festivaline 2.kez ev sahipliği yapacak olmamızdan dolayı da mutluyum. Belediyemizin imkanları doğrultusunda gerekli desteği vermeye hazırız” dedi.

Haberin DevamıReklam
Demirhan da pandemi dolayısıyla ara verilen festivali yeniden yapacak olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “2019 yılında yaptığımız festival büyük beğeni toplamış, yoğun ilgi görmüştü. Türkiye’nin dört bir tarafından kadın sanatçılarımızın yanı sıra bu yıl uluslararası kadın sanatçılarımızı da Buldan’da misafir edeceğiz. Geniş katılımlı bir program hazırladık. Denizli Sanayi Odası’na, Buldan Kaymakamlığı ve Belediyeye desteklerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

Denizli-Karşıyaka Soroptimist Kulüpleri tarafından düzenlenen Buldan’da Sanat Var Festivali, 30 Eylül Cuma günü açılış töreni ile başlayacak. Aynı gün saat 12.00’de tüm sanatçı ve konukların katılımı ile Denizli Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğindeki kortej yürüyüşü ile Buldan’ın tarihi sokakları tanıtılacak.

Tarihi sokaklar ayrıca, İzmir’de gelinlik ve abiye giysi sektörünün öncüsü Zeynep Acar’ın Buldan’ın geleneksel el dokumalarından tasarımlarının sergileneceği defile, ebru, keçe, cam, kumaş baskı, ahşap baskı, terracotta ve seramik atölyeleriyle renklenecek. 3 gün sürecek Buldan’da Sanat Var Festivali kapsamında kadın sanatçılar, pandeminin stresini doğa harikası Süleymanlı Yayla Gölü’nde düzenlenen yoga ve nefes terapisi ile atacak, temiz havanın tadını çıkarma imkanı bulacak.