04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan’da Sanat Var Festivali düzenlenecek

Buldan’da Sanat Var Festivali düzenlenecek

Haber Merkezi - 21 Eylül 2022 Çarşamba - 14:56 Buldan’da Sanat Var Festivali düzenlenecek

Denizli’nin Buldan ilçesi sanat dolu festivale hazırlanıyor. Çeşitli etkinliklere yer verilecek “Buldan’da Sanat var Festivali”, 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

A- A+

Denizli ve İzmir-Karşıyaka Soromtimist kulüplerinin iş birliğiyle gerçekleşecek olan, çeşitli kurum ve kuruluşlarca da desteklenen Buldan’da Sanat Var Festivali’nin programıyla ilgili Denizli Gazeteciler cemiyetinde basın toplantısı düzenlendi.

“BULDAN TEKSTİL, DOĞA VE TARİHİYLE ÖNEMLİ BİR İLÇE”

Denizli Soroptimist Kulübü Başkanı Huriye Demirhan, Karşıyaka Soroptimist Kulübü Başkanı Nurdan Koçlular ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Buldan’ın ekoturizm ve alternatif turizm türlerinde oldukça yüksek bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek, Buldan özellikle tarım ve tekstil üretimiyle öne çıkan, doğa güzelliği ve havası, tarihi ve turistik değerleri, dokuma ve el sanatları açısından önemli bir ilçe olduğunu belirtti.

“TANITIMA BÜYÜK DEĞER KATACAK”

İlçenin tarihi ve kültürel özelliklerin tanıtılması, yaşatılması, kadınların ürettiği ürünlerin tanıtılması, pazar olanaklarının artırılması, çalışkan ve yetenekli insanların desteklenmesinin önemini vurgulayan Demirhan, bu amaçla Denizli ve Karşıyaka Soroptimist kulüplerinin 2019 yılında “Buldan’da Sanat Var Festivali” projesini hayata geçirdiğini söyledi.

Haberin DevamıReklam

Festivalin bölgede yaşayan kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan gelişimine katkı sağladığı dile getiren Demirhan, “Kadınlar için istihdam alanı oluşturmanın yanı sıra, Buldan’ın yerel ürünleri ve çevresindeki tarihi ve doğal güzellikler de tanıtılmıştır. Festival, TSKF nin, Avrupa ve Dünya Federasyonu ile etkileşimi sebebiyle dünya çapında duyurulmaktadır. Bu yıl da 30 Eylül-2 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde amacımız, uluslararası boyutta etkinliklerle daha coşkulu gerçekleştirmektir. Ekoturizm, dokuma sanayi, kültürel değerlerin sanatsal etkinliklerle birleşerek uluslararası arenaya taşınması hem ilçenin hem de ülkemizin tanınırlığına büyük değerler katacaktır” dedi.

FESTİVALİN HEDEFLERİ

Demirhan, projenin hedeflerini de “Buldan’ın ekoturizm ve kültürel açıdan tanınmasına katkıda bulunma. Buldan’ın sosyoekonomik açıdan gelişimine katkıda sağlama. Sanatsal aktivitelerin duyurulmasına destek olma. Kadınları sanatla tanıştırıp istihdam alanları oluşturma. Tarım faaliyetlerinin ekonomik kazanca dönüşmesini sağlama. Buldan’ın yerel kültürel ve turistik (Tripolis/Süleymanlı Gölü) özelliklerinin tanıtımına destekte bulunma. Buldan’ın yöresel özelliklerinin festival aracılığı ile markalaşmasını sağlama. Elde edilen geliri bölgedeki kız çocuklarının yararına kullanma. Yaşayan Buldan tarihi, kent kültürü konusunda bellek oluşturulmasına (belgesel çekimi) destek olma” şeklinde açıkladı.

FESTİVALE 21 SANATÇI KATILACAK

Programın dolu dolu geçeceğini kaydeden Demirhan, “Festivale toplam 21 sanatçı eserleriyle katılacak. Tripolis’te ünlü modacı Zeynep Acar’ın Buldan kumaşlarıyla yaptığı özel tasarımlı giysilerin defile, şiir ve müzik dinletisi, dimağlarda tarihi atmosferde unutulmaz bir anı olarak yerleşecektir” diye konuştu.