15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan’da kurulması planlanan RES için bilgilendirme...

Buldan’da kurulması planlanan RES için bilgilendirme toplantısı

Haber Merkezi - 3 Ocak 2022 Pazartesi - 17:45 Buldan’da kurulması planlanan RES için bilgilendirme toplantısı

Denizli’nin Buldan ilçesinde kurulması planlanan Rüzgar Enerji Santrali (RES) için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Projenin hayata geçmesiyle 23 rüzgar türbininin kurulacağı belirtildi.

A- A+

İlçenin Bostanyeri Mahallesi’nde yapılan toplantıya Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Ramazan Damacı, Aktaş, Çatak, Süleymanlı, Bostanyeri ve Kovanoluk mahalle muhtarları, Enerjisa Enerji Üretim Şirketi yetkilileri, Nartus Enerji ve Çevre Danışma Şirketi yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

“23 RÜZGAR TÜRBİNİ KURULACAK”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2021 yılının Mart ayında “Belenova Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanı” içerisine alınan Buldan Bostanyeri Mahallesi RES Projesi ile ilgili konuşan Ezgi Katmer, 23 rüzgar türbininin kurulacağını, inşaat aşamasında 50, işletme aşamasında ise 12 kişinin çalıştırılacağını ifade etti.

“KARŞILIKLI ANLAŞMA YOLUNA GİDİLECEK”

Haberin DevamıReklam

Öçalan ise orman sahası içerisinde hayata geçmesi planlanan proje kapsamında, şahıs arazileriyle ilgili olarak kamulaştırma çalışmaları sırasında, özel mülkiyet sahipleriyle karşılıklı anlaşma yoluna gidileceğini dile getirdi.

“PROJE BİZLERİ SEVİNDİRİYOR”

Buldan’da hayata geçirilecek olan RES projesi ile ilgili konuşan Şevik, “Dünya elektrik üretiminde yenilenebilir enerji önemli bir yere sahip. İlçemiz, gerek rüzgar gücü gerekse coğrafi konumu itibariyle yıl boyu rüzgar alma potansiyeli olan bir ilçe. Bunun değerlendirilecek olması ve ilçe istihdamına da katkı sağlayacak projenin hayata geçmesi bizleri sevindiriyor” dedi.

Konuşmaların ardından iki şirketin yetkilileri, Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesi hakkında mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı.