05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan’da 22 yatır ve türbe restore...

Buldan’da 22 yatır ve türbe restore edilecek

Haber Merkezi - 19 Nisan 2021 Pazartesi - 17:53 Buldan’da 22 yatır ve türbe restore edilecek

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ilçedeki 22 türbe ve yatırın restore edilmesi için çalışma başlattıklarını bildirdi.

A- A+

Belediye Başkanı Mustafa Şevik, padişah ve şehzadelere üstlük ve içlik dokuyan Buldan’ın bir evliyalar ve alimler kenti olduğunu, tarihinin M.Ö. 2000’li yıllara dayandığını belirterek, “Peygamber Efendimizin soyundan geldiği bilinen Seyit Ali Dedesi, asıl adı Mehmet olan ve Hindistan’dan geldiği mesleği dokumacılık olduğu bilinen Bahçeli Dedesi, Süt Dedesi, Çarşı Dedesi gibi çok sayıda evliya ve alimin mezarı ilçemiz sınırları içerisinde yer almaktadır. Türbeler geçmişe ışık tutmak açısından önemli yapılardır. İlçemizde, bugüne kadar, yeri tespitedilen 22 Türbe ve yatır mevcut” dedi.

Haberin DevamıReklam

RESTORASYON, EMİR SULTAN TÜRBESİ’NDEN BAŞLAYACAK

Türbe ve yatırların restorasyon ve çevre düzenlemesini çalışmalarını ilk olarak Yenicekent Mahallesi’nde eski belediye hizmet binasının bahçesinde bulunan Emir Sultan Türbesi’nden başlayacaklarını kaydeden Şevik, şunları söyledi:

“Osmanlı dönemine ait Türbe, sekizgen formlu olup, sekizgen kasnak üzerine oturan kubbe biçimde inşa edilmiş. Emir Sultan Türbesi olarak da bilinen türbenin kime ait olduğu hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. Tripolis Kazı Başkanı Bahadır Duman Hocamızın Türbe ile ilgili araştırmaları devam ediyor. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof Dr Celal Şimşek Hocamız va Bahadır Duman Hocamızla birlikte koordineli olarak  fizibilite çalışmalarını tamamlayıp restorasyon projesini en kısa zamanda hazırlayacağız. Türbe restore edilip, çevre düzenlemesi tamamlandıktan sonra, Tripolis’e gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak.”