15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan’da 18.yüzyıldan kalma mezarlar bulundu

Buldan’da 18.yüzyıldan kalma mezarlar bulundu

Haber Merkezi - 5 Ocak 2022 Çarşamba - 10:28 Buldan’da 18.yüzyıldan kalma mezarlar bulundu

Denizli’nin Buldan ilçesindeki Emir Sultan Türbesi çevresinde başlanan arkeolojik kazı çerçevesinde, 18. yüzyıla ait olduğu düşünülen 30 mezar keşfedildi.

A- A+

İlçenin Yenicekent Mahallesi’nde bulunan 14. yüzyıl ait Emir Sultan Türbesi’nde, Denizli Müze Müdürlüğü kontrolünde toprak birikintisini temizlemek ve türbenin etrafındaki yapı ya da mezar mimarisine yönelik olarak inşa edilen mimari unsurları ortaya çıkarmak amacıyla kazı çalışmalarına başlandı.

 

30 MEZAR KEŞFEDİLDİ

Buldan Belediyesi tarafından yürütülen çlışmayla ilgili bilgi veren Başkan Mustafa Şevik, şu ana kadar, 18’inci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen 30 mezar keşfedildiğini aktardı. Şevik, “Mezarların batısında bulunan mezar taşları, yuvarlak, kare, dikdörtgen formlarda olup kireç taşından yapılmış. Denizli Müze Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmaları devam ediyor. Ben inanıyorum ki, burada elde edeceğimiz arkeolojik bulgularla, türbedeki medfun kimsenin kimliği hakkında da bilgiye ulaşabiliriz. Bu tarihimiz açısından önemli” dedi.

“1070’TEN ÖNCE TÜRKLERİN ELİNE GEÇTİ”

Haberin DevamıReklam

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Ocağı Denizli Şube Başkanı Prof.Dr. Turgut Tok, Buldan ve yöresinin Malazgirt Savaşı’ndan önce 1070 yılında Türklerin eline geçtiğini söyledi. Tok, “Denizli, Buldan ve yöresi 1206-1207 yıllarında tamamı ile Selçuklu egemenliğine girdi. Osmanlı Devleti İdari örgütlenmesinde Buldan ve çevresi Lazıkıye kazasına dâhildir. Bugünkü Buldan sınırlarını oluşturan bölgenin bir bölümü Aydos nahiyesine, bir bölümü ise Kaş Yenice nahiyesine bağlıdır. Tarihi kayıtlardan elde edilen veriler, Buldan’da üretimin, ticaretin güçlü bir geleneğe sahip olduğunu göstermektedir. Özellikle ‘dokuma, çuhacılık ve dikicilik’ meslekleri öne çıkmaktadır. Bu üretim biçimi beraberinde esnaf örgütlenmesini oluşturan ‘ahilik’ yapılanmasını getirmiştir. Buldan Direbolu (Yenicekent)’da beş ahi zaviyesinin adı kaynaklarda geçmektedir” diye konuştu.

“DENİZLİ’DE TÜRKLERE AİT EN ESKİ ESERLERDEN BİRİ”

Yenicekentteki Selçuklu mimari özellikleri taşıyan türbenin, Denizli’de Türklere ait mimari eserlerden biri olduğunu dile getiren Tok, şunları söyledi:

“Türbe’nin bölgeyi fetheden Selçuklu komutanlarından birine ait olduğu, etrafında âlimlerin, müderrislerin, ahilerin mezarlarının bulunduğu halk arasında anlatılmaktadır. Türbenin iç duvar sıvalarının altında birçok sembol ve tamga bulunmaktadır. Bu yönüyle de yapı dikkat çekicidir. Yenicekent’te Emir Sultan Türbesi olarak da adlandırılan mimari yapının çevresinde, Buldan Belediyesi tarafından, Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in gayretleriyle ve Denizli Müze Müdürlüğü kontrollüğünde başlatılan kazı çalışmaları sürmektedir. Böyle bir eserin korunması ve geleceğe aktarılması oldukça önemlidir. Emeği geçen herkesi kutluyoruz.”