20.01.2022, Perşembe
-4 °C / 7 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan Vakfı, eğitim için daha çok...

Buldan Vakfı, eğitim için daha çok genç kız ve kadına ulaşacak

Haber Merkezi - 23 Aralık 2021 Perşembe - 11:45 Buldan Vakfı, eğitim için daha çok genç kız ve kadına ulaşacak

Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı, 2022 yılında daha çok genç kıza ulaşmak ve kadınlara farklı alanlarda eğitimler verebilmek için yeni projeler tasarladıklarını bildirdi.

A- A+

Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı, 2015 yılında Buldan ilçesinde kız çocuklarının eğitim almasını ve meslek sahibi olmasını desteklemek, kırsalda kadınların ekonomide daha aktif rol almalarını sağlamak amacıyla kuruldu. Vakıf, çalışmaları kapsamında bugüne kadar üniversitede okuyan yüzlerce kız çocuğunun hayatına dokundu.

Yıllarca Hollanda’da yaşayan ve 2014 yılında Türkiye’ye dönüş yapan, eşiyle birlikte aldıkları karar doğrultusunda memleketi Buldan’a gelip Kent Konseyinde görev alan, buradaki çalışmaları sırasında genç kızların eğitimi ve kadınların üretici konumuna getirilmesi için tüzel bir kuruluşa ihtiyaç duyulduğunu gören Meryem Salman, çeşitli mesleklerden arkadaşlarıyla birlikte 2015 yılında Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfını kurdu. Ardından eski Buldan evlerinden birisini satın alıp restore ettiren vakıf başkanı Salman, binayı da kurdukları vakfa tahsis etti.

“HAYATIMIZ EĞİTİMLE DEĞİŞTİ”

Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfının, eğitimle hayatı değişen gönüllüler tarafından kurulduğunu aktaran Salman “İçinde yaşadığımız dünyada her geçen gün sorunlar artıyor. Tüm sorunları çözmenin en önemli adımı kız çocuklarımızı her alanda eğitmek ve kadınlarımızı ekonomiye kazandırmak. Vakıf kurucusu gönüllüler olarak bizlerin hayatı eğitim ile değişti. Bu değişimi yaşama şansını kızlara da vermek istiyoruz. İnanıyoruz ki; özellikle kırsalda kız çocuklarının ve kadınların güçlenmesi geleceğe sağlam adımlarla güven içinde yürümenin anahtarı” dedi.

“EŞİTSİZLİĞİN KALDIRILMASI İÇİN FIRSAT EŞİTLİĞİ”

Eşitsizliğin sadece eğitimde değil, kentsel yaşamdan sağlığa ve adalete kadar kadının olduğu her alanda ortadan kaldırılmasının ancak kız çocuklarına fırsat eşitliği sunmakla gerçekleşebileceğini vurgulayan Salman, şunları söyledi:

“Üniversiteli kız çocuklarına sadece burs vermiyoruz. Onları hayatın farklı alanların yetişmeleri için kişisel gelişim eğitimleri almalarını da sağlıyoruz. Okul hayatlarını takip ederken; sosyal, kültürel, sportif alanlarda da yetişmelerini sağlayabilmek adına farklı programlar gerçekleştiriyoruz. Biliyoruz ki sadece eğitim ile eşitiz. Bu eşitliği sağlayabilmek için vakıf olarak 2022 yılı hedeflerimizi büyüttük. COVID-19 nedeni ile online platformlara taşıdığımız çalışmalarımızı ve gönüllülerimiz ile faaliyetlerimizi, pandemi izin verdiği ölçüde yeniden yüz yüze gerçekleştirmeye başlıyoruz. Aynı zamanda daha önce bölgemizdeki kadın emeğini değerlendirmek adına marka tescilini aldığımız ‘Buldandan’ ve ‘Geleyli’ markaları altında bu ürünlerin tanıtım, markalaşma ve pazarlama çalışmalarına daha fazla odaklanma kararı aldık.”

“BURS VERDİĞİMİZ KIZ ÇOCUKLARININ SAYISI ARTACAK”

Çalışmalarının odak noktasında yer alan ve burs verilen kız çocuklarının sayısını artırmayı hedeflediklerini anlatan Salman, “Stratejik planımızda hedeflendiği gibi artırmayı hedefliyoruz. Bunu yapabilmek için fon kaynaklarımızı çeşitlendirmek gerekiyor. Adım Adım ve Açık Açık üyesi olan vakfımız kaynak yaratma ve kaynağı amaca uygun faaliyetler için kullanma konusunda şeffaflık ilkesi ile hareket ediyor. Hedeflerimize ulaşmak için fon kaynaklarımızı bu ilke doğrultusunda artırabileceğimiz yöntemler planladık. Yerelde emeğini değerlendirmelerine destek olduğumuz kadın üreticilerin sayısını artırarak, bu üreticileri de ‘Kadınlar Dokuyor Kızlar Okuyor’ projemize dahil etmek bunun en önemli adımı. Bu topraklardan aldığını hem aile ekonomisini güçlendirmek hem de kız çocuklarının eğitimine destek olmak üzere yine bu topraklara veren kadın üreticiler ile çalışmalarımızı hızla hayata geçireceğiz.” Diye konuştu.

BULDAN VAKFI

Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı, eğitimle toplumu değiştirebileceğine inanan bir grup gönüllü tarafından 2015 yılında kuruldu ve faaliyetlerine 2016 yılında başladı. Eğitim yoluyla kadınların bilinçlendirilmesi ve güçlendirilmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Vakıf, yetişkin kadınların sosyal ve ekonomik hayata aktif katılımlarını sağlayacak, kadınların haklarının bilincinde olmalarını destekleyici, mesleki gelişimlerine yönelik “Vakıf Günleri” adı altında seminerler düzenlemekte, başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan kız öğrencilere burs desteği vermektedir.

Ayrıca, bölgedeki kadınların evde yaptıkları ürünleri değerlendirmelerine destek olmakta ve bu yolla aile yoksulluğunu azaltmayı amaçlamaktadır. Vakıf desteği ile vakıf binasının giriş katında açılan işletmede kadınların el emeği ürünleri değerlendirilmektedir.