07.07.2022, Perşembe
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan evleri restorasyonuna TKB’den hibe desteği

Buldan evleri restorasyonuna TKB’den hibe desteği

Haber Merkezi - 24 Şubat 2022 Perşembe - 17:04 Buldan evleri restorasyonuna TKB’den hibe desteği

Buldan Belediyesinin, tarihi, kültürel değerlerini koruma, yaşatma ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlattığı restorasyon çalışmalarına bir destek de Tarihi Kentler Birliğinden (TKB) geldi.

A- A+

Buldan’da restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarına geçen yıl “en iyi uygulama ödülü”nü veren Tarihi Kentler Birliği, şimdi de hise desteğinde bulundu. TKB’nin verdiği 50 bin TL proje hibe desteği ve belediye imkanlarıyla 2 konağın daha rölöve-restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanacak.

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, ilçenin tarihi ve kültürel mirasını korumak, yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla başlattıkları restorasyon ve sokak sağlıklaştırması uygulamalarına verilen desteklerden mutluluk duyduklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıl Beyler Konağı restorasyonu ve Semerci Sokak Sağlıklaştırması ile Buldan Belediyesinin en iyi uygulama ödülüne layık görüldüğünü, şimdi de maddi destek sağlandığını kaydeden Şevik, önümüzdeki dönemde Ballar ve Talat İşçioğlu konaklarını ayağa kaldırmak üzere rölöve-restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanacağını, Buldan’a özgü mimari yapıyı ortaya koyan iki evi daha ayağa kaldıracaklarını söyledi.

Haberin DevamıReklam

Şevik, “İlçe merkezindeki geleneksel konut dokusunun önemli yapılarından olan evler, tarihe meydan okuyarak günümüze kadar geldiler. Tarihimize ışık tutan bu yapılara sahip çıkmak belediye olarak bizim görevimizdir” dedi.

İzmir’de ikamet eden inşaat mühendisi Mahmut Ballar tarafından Buldan Belediyesine hibe edilen Çarşı Mahallesi’ndeki Ballar Konağı ile yine aynı mahallede bulunan Talat İşçioğlu Konağı’nın ilçedeki en güzel mimari örneklerinden olduğu belirtiliyor.