07.07.2022, Perşembe
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları...

Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali başladı

Haber Merkezi - 11 Haziran 2022 Cumartesi - 09:19 Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali başladı

Denizli’nin Buldan ilçesinde bu yıl 20’ncisi düzenlenen Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.

A- A+

Pandemi nedeniyle ara verilen Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Fesitvali, iki yıl aranın ardından yeniden düzenlendi. Festival, belediye binası önündeki Atatürk Anıtı’na Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in çelenk koyması ile başladı. Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, bando eşliğinde 14 Mayıs Caddesi’ne kadar kortej yürüyüşü yapıldı.

Festival programı, kortej yürüyüşünün ardından 14 Mayıs Caddesi Kavşağı’ndaki açılış töreniyle devam etti. Törene, Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Jandarma Komutanı Bekir Cinkara, ilçe Emniyet Müdürü Murat Kale, silvil toplum kuruluşlarının il ve ilçe temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

ŞEVİK: BULDAN FARKLILIKLARIN BELDESİDİR

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, törende yaptığı konuşmada, Buldanlı ve Buldan sevdalısı olmanın farklı bir özellik taşıdığını söyledi. “Buldan çok eski zamanlardan beri bizlerin gözünde farklılıkların ve o farklılıklara uygun güzelliklerin beldesidir” diyen Şevik, şöyle devam etti:

“Buldanlılar, kendi öz dünyaları içinde yıpratıcı dış dünyaya karşı korunmuşluk bünyesi içindedir. Buldan, mazisinden aldığı güç ve hamleyle beşikteki çocuğundan ve el tezgahındaki ihtiyarına kadar teknolojiyle savaşmış, makineye mağlup olmuş bir ilçe olmaktan ibaret değildir. Buldan’ın çocukları hale motoru mekikle, demiri pamuk ipliği ile teknolojiyi el tezgahı ile alt etmenin bütün kuvvetlerini ellerinde tutuyor. Artık bizler maddemize, kimliğimize ve ilçemize yeni bir düzenlemeye muhtaç olduğumuz kadar, dünyanın teknolojiye ait bütün buluşlarından feda etmeden Buldanımız’da yeni bir kültürel, milli ve yerel ahlaki değerlere bağlı yeni bir oluşum kurmak için, gerekirse başımızı taştan taşa vurarak çalışmalıyız. Buldan o mütevazi, kültürel şekil ve iktisadi içinde belki de bünyesinde muhtaç olduğu o dinamik, siyasi, ekonomik ve sosyal plan ve kalkınma hamlesini bir sır olarak saklıyor. 20. Festivalimizin coşkuyla geçmesini diliyorum.”

Haberin DevamıReklam

SOKAK DEFİLESİ

Bu arada, zeybek ve karate gösterisi yapıldı, Ali Tunaboylu Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri sokak defilesi sundu.

JEOPARK FOTOĞRAFLARI BELKÜM’DE SERGİLENİYOR

20. Buldan Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali’ne katılan Denizli ve Buldan protokolü, Jeopark Fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Tarihi BELKÜM binasındaki sergide, Denizli Jeopark Çalışma Grubu tarafından hazırlanan sergide, Denizli Fotoğraf Derneği (DENFOT) ve Denizli Fotoğraf Sanat Derneği (DEFSAD) üyelerinin jeopark temalı fotoğrafları yer alıyor. Sergi, festival süresince gezilebilecek.

BULDAN’DA KARADENİZ RÜZGARI ESTİ

Festival etkinlikleri kapsamında Alanyazı Meydanı’nda düzenlenen konserde yerel sanatçı Naci Özkan, Buldanlı İmran ile Grup Koliva sahne aldı. Antalya’da yaşayan Buldanlı İmran Var, sesiyle hemşehrilerini mest ederken Grup Koliva, en güzel şarkılarını alanı dolduran Buldanlılar için seslendirdi.

Festivalde bugün saat 13.00’de Nuri Akın Parkı’nda Çakır ve Orkestrası müzik dinletisi sunacak. Yöresel Yemek Yarışması yapılacak. Akşam saat 20.00’de Mehmet Erdem konser verecek.