04.10.2022, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Buldan Belediye Başkanı Şevik’e teşekkür ziyareti

Buldan Belediye Başkanı Şevik’e teşekkür ziyareti

Haber Merkezi - 18 Ağustos 2022 Perşembe - 14:20 Buldan Belediye Başkanı Şevik’e teşekkür ziyareti

İzmir’e belediye başkanı olarak 10 yıl hizmet eden Buldanlı Behçet Uz’un yeğeni Ferit Uz, amcasını anlatan kitap yazmasından dolayı Belediye Başkanı Mustafa Şevik’e teşekkür ziyaretinde bulundu.

A- A+

Buldan’a gelen Ferit Uz, ilçede çocukluğunun geçtiği sokaklar ile amcasının adının verildiği Behçet Uz Kültür Evi’ni gezdi, anılarını tazeledi.

Uz, yıllar öncesine uzanan anı gezisinin ardından Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik ile bir araya geldi. Uz, Şevik’in kaleme aldığı “İdealist Bir Cumhuriyet Hekimi: Dr. Behçet Uz” kitabından dolayı teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şevik de, tüm Uz Ailesi’nin ikamet ettiği Ragıb Bey Sokağı’nda sağlıklaştırma ve restorasyon uygulaması yapılacağının bilgisini verdi ve kültür ringi projesini paylaştı.

Şevik, kültür ringini takip eden ziyaretçilerin Buldan’ın tarih ve kültürel zenginliklerini yerinde görerek ilçe gezisini, geleneksel dokumasından üretilen ürünlerin pazarlandığı 14 Mayıs Caddesi’nde tamamlayacağını söyledi. Şevik, “2007 yılında başladığımız Kültür Ringi projemiz, gerçekleştirdiğimiz sokak sağlıklaştırması ve restorasyon uygulamaları ile şekillenmeye başladı. Kültür Ringi projesinin son ayağını Behçet Uz’un çocukluğunun geçtiği ve Uz ailesinin uzun yıllar yaşadığı Selçuklu ve Osmanlı mimarisini yaşatıldığı Ragıp Bey Sokak’ın oluşturacak. Buldan’ı tarihi dokusuna kavuşturacağız” dedi.

Haberin DevamıReklam

İlçe turizmine ve ekonomisine önemli katkı sağlayacak olan kültür ringinin başlangıç noktasını BELKÜM ve Hükümet Konağı’nın oluşturacağını kaydeden Şevik, “Buldan Belediyesince sağlıklaştırma ve restorasyon uygulaması tamamlanan Çarşı, Türkmenoğlu, Fetçiler, Semerci, Dokuma Pazarı ve Beyler Sokağı’ndan devam edecek olan Kültür Ringi, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca kabul edilen Talat Tarakçı Konağı ile Dr. Behçet Uz konaklarının bulunduğu Tarakçı Sokak, Terziler Kaşı Sokak ve Düzalan sokaklarını kapsayacak. Kültür Ringi projesinin son ayağını ise Feritler Evi, Ekmekçi Nadir Evi, Molla Eyüpler Evi, Faikler Evi, Molla Ahmetler Konağı, Durnallar Evi ve Boynikar Evi gibi çok sayıda Selçuklu ve Osmanlı mimarisi yapıların bulunduğu Ragıp Bey Sokak’ oluşturacak” diye konuştu.