05.07.2022, Salı
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. BULDAN
  8. /
  9. Şevik, AGRICITIES Genel Kurulu’na katıldı

Şevik, AGRICITIES Genel Kurulu’na katıldı

Haber Merkezi - 27 Mayıs 2022 Cuma - 09:08 Şevik, AGRICITIES Genel Kurulu’na katıldı

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Belediye Meclis Üyesi Veli Tokdemir ile birlikte, Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (AGRICITIES) Genel Kurulu’na katıldı.

A- A+

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, Belediye Meclis Üyesi Veli Tokdemir ile birlikte, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel Kurulu ve Küresel Tarım Forumu’na katıldı. 15 ülkeden belediye başkanları ile yerel yöneticilerin katıldığı toplantıda, faaliyet ve komite faaliyet raporları görüşüldü.

Yönetim organlarının yeniden belirlendiği Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Genel Kurul toplantısını değerlendiren Şevik, iki süren pandemi sürecinde üretmenin ve özellikle tarımda üretmenin öneminin vurgulandığını söyledi.

Haberin DevamıReklam

Şevik, “Ortaçağ ve Rönesans’dan sonra İslam beldelerinde olduğu gibi Büyük Selçuklu Devleti’nde ve Osmanlı’nın kurulduğu ilk yıllarda tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynağı idi. 1.ve 2. Dünya savaşlarından sonra emperyalist güçlerin hedefi tekiline geçen tarımın, önemi yaklaşık iki yıl süren pandemi sürecinde yeniden anlaşılmıştır” dedi.

İlçe tarımını geliştirmek ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına geçilmesi için Buldan’da Yöresel Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı düzenlenmesi için çalışma başlattıklarını da kaydeden Şevik, çalıştayda, “Tarım ve hayvancılık destek hedefli Yeni köye dönüş politikaları”, “Yerleşik kent tarım ve hayvancılık politikaları”, “Yerel insiyatiflere bağlı yeni çiftçi ve tarıma hayvancılığa dönüş yolları ve politikaları”, “İçme ve tarım sulamaya bağlı arıtma dönüşüm ve taban suları politikaları” gibi konularının ele alınacağı ifade etti.