04.03.2021, Perşembe
5 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu

Acıpayam’da çocuklar tarafından bulundu

Haber Merkezi - 15 Ağustos 2020 Cumartesi - 18:55 Acıpayam’da çocuklar tarafından bulundu

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde, gergedan böceği (oryctes nasicornis) görüldü. Böceği bulan çocuklar şaşkınlıklarını gizleyemezken, 70’li yaşlardaki aile büyükleri ilk kez böyle bir böcek gördüklerini söyledi.

A- A+

Acıpayam’ın Kurtlar Mahallesi’nden ilginç bir fotoğraf geldi. 12 yaşındaki İdil Peri Ören, 10 yaşındaki Ahmet Buğra Üstünkaya ve 6 yaşındaki İsmail Emre Üstünkaya, evin bahçesinde oyun oynarken gözleri küçük ama ilginç bir canlıya takıldı. Ne olduğunu öğrenmek için de hemen aile büyüklerinin yanına koştular. İnternette kısa süre bir araştırmanın ardından çocukların bulduğu canlının gergedan böceği olduğu anlaşıldı.

Aile büyükleri de gergedan böceğini görünce şaşkına döndü. 70’li yaşlarda olan aile büyükleri, yörede birçok farklı türün yaşadığını, ancak gergedan böceğini ilk kez gördüklerini ifade etti. Kurtlar Mahallesi’nde yaşan 6 kişiden sadece biri daha önce gergedan böceği gördüğünü belirtti.

Türkiye’de bir dönem gündem olan ve on binlerce dolara alıcı bulduğu iddia edilen gergedan böceği 2015 yılında Buldan’ın Haydar Bağları mevkisinde görülmüştü.

GERGEDAN BÖCEĞİ

Gergedan böceğinin Avrupa’nın en büyük böceği olduğu, Türkiye’de de görüldüğü, bu böceğin yaşadığı diğer ülkelerin Kuzey Afrika, İran, Afganistan ve Pakistan olduğu belirtiliyor. Böcek dünyasının en büyüklerinden olarak gösteriliyor. Boyları 15 santimetreye kadar ulaştığı, kendi ağırlıklarının 850 katı ağırlığı kaldırabildiği ifade ediliyor. Bitkisel ve hayvansal artıklarla beslendiğinden, “doğanın çöpçüsü”, “doğada geri dönüşümü sağlayan böcekler” olarak da adlandırılıyorlar.