29.07.2021, Perşembe
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ACIPAYAM
  8. /
  9. Dodurga karpuzunda hasat başladı

Dodurga karpuzunda hasat başladı

Haber Merkezi - 16 Temmuz 2021 Cuma - 10:33 Dodurga karpuzunda hasat başladı

Denizli’de üretildiği mahallenin ismiyle anılan ‘Dodurga karpuzunda’ bu yılın ilk hasadı yapıldı. Ürünün kilosu 1 liradan alıcı buldu.

A- A+

Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Dodurga Mahallesi’nde üretilen ve yetiştirildiği mahallesinin ismiyle bilinen karpuzda bu yılın ilk hasadı yapıldı. İri görünümü, tadı ve çekirdek oranının azlığıyla bilenen Dodurga karpuzunda hasat eylül-ekim dönemine kadar devam edecek.

Dodurga Mahallesi’nde bu yıl yaklaşık 100 dönümlük alanda karpuz ve kavun üretimi yapan 57 yaşındaki Aydın Salan, ilk hasatta karpuzu toptan kilogramı 1 TL’den sattıklarını, bu yıl karpuz tarlasından 700 tona yakın ürün hasat etmeyi hedeflediğini söyledi.

Mahallede ilk kavun hasadının ise 15 gün sonra yapılacağını kaydeden Salan, kavunu da toptan kilogramı 2 TL’den satışa çıkartacaklarını belirtti. Tarlasında ürettiği meşhur karpuz ve kavunun yol kenarlarında kurulu tezgahlarda satıldığını, toptancılar aracılığıyla Denizli merkez, Ankara, İstanbul, İzmir, Burdur gibi illere de gönderdiklerini belirten Salan, “Karpuz sezonumuz başladı. Yüz dönüme yakın karpuzumuz var. Bu sene tonunu bin TL’den toptan satıyoruz” dedi.

DENİZLİ (İHA)