05.12.2022, Pazartesi
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ACIPAYAM
  8. /
  9. Kanyona sera naylonuyla yapılan gölete “iklimi...

Kanyona sera naylonuyla yapılan gölete “iklimi değiştirir, yaban hayatına zarar verir” eleştirisi

Haber Merkezi - 4 Nisan 2021 Pazar - 15:23 Kanyona sera naylonuyla yapılan gölete “iklimi değiştirir, yaban hayatına zarar verir” eleştirisi

Denizli’nin Acıpayam ilçesindeki kanyona sera naylonu kullanılarak gölet yapılması eleştirilere neden oldu. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr Erol Kesici, yapılan çalışmanın o bölgedeki iklimi değiştireceği, bitkilere, kuşlara ve yaban hayatına zarar verileceği uyarısında bulundu.

A- A+

Gazeteci Yazar Yusuf Yavuz, kendi ismini taşıyan blog sayfasında, Acıpayam ya da yıllardır bilinen ismiyle Olukbaşı/Benlik Kanyonu’nda yapılan çalışmaları aktaran bir haber yayımladı. Haberde, Acıpayam Belediyesinin, Olukbaşı ve Benlik mahalleleri arasında bulunan kanyonu Orman Bakanlığından kiraladığı, belediyenin mesire yeri statüsündeki kanyonu turistik cazibe merkezi haline getirmek için dere yatağını kil ve sera naylonu ile kaplayarak yapay gölet inşa ettiği, yürüyüş yolları, seyir terası ve satış üniteleri ile bir tahribat oluşturulduğu ifade edildi.

İMZALAR ŞUBATTA ATILDI

Kanyonun işletme hakkının 2040 yılına kadar belediyeye verilmesiyle ilgili protokol, geçtiğimiz şubat ayında Acıpayam Kaymakamı Gürbüz Saltaş nezaretinde, Acıpayam Orman İşletme Müdürü Hakkı Hakan Uysal ve Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan tarafından imzalandı. Bölge, Acıpayam Belediyesine B tipi mesire alanı olarak teslim edildi.

Şevkan, protokolün ardından “İlçe turizmine büyük katkılar sağlayacak Acıpayam Kanyonumuzun düzenleme çalışmaları hızla devam ediyor. Kanyonumuz eşine az rastlanır güzellikte. Bir aksilik olmazsa mayıs ayına doğru açacağız. Yerli ve yabancı turistler kentin stresli ortamından kaçarak buraya akın edecek. Burada yürüyüş, dağcılık gibi doğa sporu yapılabilecek” açıklamasında bulundu.

DERE YATAĞINA SERA NAYLONU İLE GÖLET

Kanyona ziyaretçi çekmek ve yerel halka turizm geliri sağlamak amacıyla başlatılan peyzaj çalışmaları kapsamında, kanyonun olduğu bölgeye yürüyüş yolları ve seyir terası inşa edildi. Ancak kanyon çıkışında görsel zenginlik oluşturmak amacıyla dere yatağına sera naylonu kaplayarak yapay göletlerin inşa edilmesi tepkilere neden oldu.

DR KESİCİ: İNANILMASI GÜÇ BİR DÜZENLEME

TTKD Bilim Danışmanı ve SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Dr Erol Kesici, Olukbaşı-Benlik Kanyonu dere yatağı üzerinde zemini sera naylonuyla kaplayıp gölet yapmanın inanılması güç ve aklın almayacağı bir düzenleme olduğunu iddia etti. Kesici, “Adı üstünde sera naylonu. Sera naylonlarının kullanım amacı ısı ve ışık etkisidir. Doğal alanlara kimyasal türevli yapı malzemeleriyle havuz, gölet ve benzeri yapay su alanları oluşturmak bu alanların doğasına, döngüsüne ve yaşamına müdahale etmek, sekteye uğratmak demektir. Sera naylonuyla yapılan gölet öncelikle buranın iklimini değiştirecektir. Isı ve sıcaklık artışı farkı nedeniyle mikro kliması ve biyolojik yapısı etkilenecektir. Mikro plastik artışına neden olarak tehlikeli atık oluşumuna ve doğaya yayılmasına neden olmaktır. Buna kim akıl verir, kim izin verir anlamak çok zor” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

“DOĞA PARA İÇİN ÖNCE KİRLETİLİYOR, SONRA DA TERK EDİLİYOR”

Yapay göletlerle gündeme gelen kanyonu şekillendirenin su olduğuna işaret eden Dr Kesici, “Para için doğal yapının değiştirilip dönüştürüldüğü alanlar çok kısa sürede önce orada yaşayan canlılar için, sonrasında da yok edici insan etkileri nedeniyle ‘kirletilerek’ terk edilen alanlara dönüşüyor. Daha sonra bu alanları iyileştirmek için yapılan harcamalar bir yana, doğanın eski haline dönüşü orayı terk etseniz dahi çok uzun zaman alıyor. Doğaya yapılan bu tür müdahaleler ve insan etkilerinin canlıların yaşamına verdiği zararlardan hala ders alınmış değil” ifadelerini kullandı.

“YAPAY GÖLET YABAN HAYATINA ZARAR VERİR”

Sera naylonunun ömrü ve dayanıklılığının az olduğuna da dikkati çeken TTKD Bilim Danışmanı Dr Erol Kesici, bilgileri aktardı:

“Bu tür naylonların başta börtü böcek olmak üzere mikroorganizmalarda ışık etkisi nedeniyle yaşamsal kayıplara ve farklılaşmalara neden oluyor. Aynı zamanda güneş ışınlarının muhafaza edilmesi nedeniyle ısı değişimi ve yanı sıra plastik malzemelerindeki kimyasalların su kalitesi ve sudaki yaşam için tehlikeli olduğu da biliniyor. Bu uygulama, orada yaşayan bitkilere, kuşlara yaban hayatına büyük zararlar verecektir.

“AKIL DIŞI GÖLET ORTADAN KALDIRILMALI”

Yapay alanlarda suyun akışının engellenmesi ve dolgu malzemeleriyle yapılan bu tür ilkel oluşumlarının çok kısa sürede mavi-yeşil alg üretimini artıracaktır. Bu tür sular çok çabuk kirlendiklerinden toksik etki yaratmaktadır. Bu nedenle bu doğal alanda öncelikle akıl dışı ve çok tehlikeli olan bu yapay gölet ortadan kaldırılmalı, suyun doğal akışına engel olunmamalı. Ayrıca bu alanlar insan ve yapılaşma baskısından arındırılmalıdır. Plansız ve sağlık koşullarına uygunluğu tartışılacak, insanların ihtiyaçları karşılayacak düzenlemeler mobilize yapılarla yerine getirilmelidir.”

EŞSİZ GÜZELLİĞİN NEDENİ DOĞAL OLARAK KALABİLMESİ

Milyonlarca yıldır varlığını sürdüren ve günümüze kadar ulaşan doğal alanların eşsiz güzellikte ve albenili olmasının nedeninin doğal olarak kalabilmelerinden kaynaklandığının altını çizen Dr. Kesici, “Burada yapılmak istenenler, ‘bu gün ben kullanayım, para kazanayım, yarına ne kalırsa kalsın’ mantığıyla uygulamaya konuluyor. Doğanın, suyun akışına zarar vermek, bindiğin dalı kesmek, altın yumurtlayan tavuğu kesmek, doğal döngüye çomak sokmak anlamına geliyor. Artık günümüzde bu tür ilkelliklerden vazgeçilmelidir” görüşünü dile getirdi.

CORONAVİRÜS NEDENİYLE ZİYARETE KAPATILDI

Öte yandan Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, coronavirüs nedeniyle kanyonun mayıs ayı sonuna kadar ziyaretçi girişine kapatıldığını açıklamıştı.