30.07.2021, Cuma
25 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. DENİZLİ
  4. /
  5. İLÇELER
  6. /
  7. ACIPAYAM
  8. /
  9. Acıpayam’da depremin bilançosu netleşiyor

Acıpayam’da depremin bilançosu netleşiyor

Haber Merkezi - 21 Mart 2019 Perşembe - 11:20 Acıpayam’da depremin bilançosu netleşiyor

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde dün meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından bilanço yavaş yavaş netleşmeye başladı. Şu ana kadar 7 binanın tamamen yıkıldığı, 278 yapıda hasar meydana geldiği ve 22 kişinin yaralandığı belirlendi.

A- A+

Depremin hemen ardından devletin ilgili kurumları ve yardım kuruluşları süratle bölgeye yönlendirildi. Acıpayam Kaymakamlığı’nda kriz merkezi oluşturuldu. Depremden etkilenen Yeşildere, Yeniköy, Ucarı, Karahüyük, Apa mahallelerinde durum tespiti yapıldı.

Depremde 3 camide hasar meydana geldi. Oğuz Mahallesi’nde ise deprem nedeniyle bir caminin minaresi yıkıldı, 2 büyükbaş hayvan telef oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından deprem bölgesine 3 ekip görevlendirildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve AFAD Müdürlüğünce 5 ekip oluşturularak bunların 8 ekip halinde afet yerine intikali sağlandı.

Ön hasar tespit çalışmalarının bir an önce bitirilebilmesi için Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce civar illerden de 12 ekip bölgede görevlendirildi.

22 vatandaşın yaralandığı depremde 7 bina tamamen yıkılırken 278 yapıda hasar tespit edildi.

Türk Kızılay da depremden etkilenen vatandaşlara yemek dağıttı, kurulan bin çadıra 3 bin battaniye ve 600 ısıtma cihazı verildi.

Dün Acıpayam merkez üslü 09.34’te meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından şu ana kadar ise bölgede 375 artçı sarsıntı yaşandı.

İZMİR (AA)