20.01.2021, Çarşamba
-5 °C / 6 °C Denizli Hava Durumu

Acıpayam’da itiraz kesin hasar tespit listeleri hazırlandı

Haber Merkezi - 13 Eylül 2019 Cuma - 12:20 Acıpayam’da itiraz kesin hasar tespit listeleri hazırlandı

Acıpayam’da mart ayında meydana gelen depremin yol açtığı hasarla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce hazırlanan “itiraz kesin hasar tespit listeleri”, 16 Eylül Pazartesi günü Acıpayam Kaymakamlığına bildirilecek.

A- A+

Acıpayam’da 20 Mart’ta meydana gelen 5.6 ve 31 Mart’ta meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremler ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar Vali Hasan Karahan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ele alındı. Toplantıya Acıpayam Kaymakamı Ali Şanlıer, Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan, AFAD İl Müdürü Ali Etiz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy katıldı.

Vali Karahan, depremzedelerin yaralarının sarılması için çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, “İçişleri Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili bakanlıklarımızla gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Gayretimiz bölgedeki depremzede vatandaşlarımızın hiç mağduriyet yaşamadan normal yaşantılarını sürdürülebilir duruma gelmeleridir” dedi.

AFAD ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri Acıpayam ilçesinde meydana gelen deprem ile ilgili olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Deprem sonrası yapılan çalışmalar şöyle:

ÇADIR DAĞITIMI

•Afet bölgesinde zarar gören 21 mahalle ve 2 merkez çadırkent olmak üzere toplamda bin 640 çadır sevk edilerek ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtıldı.
•Ayrıca 3 bin 32 battaniye, bin 358 yatak ve 360 nevresim takımı dağıtımı gerçekleştirildi.

KONTEYNER DAĞITIMI

•Afetzedelerin geçici barınmalarının sağlanabilmesi amacıyla 268 adet konteyner dağıtıldı.
•Konteyner dağıtımı yapılan afetzedelerin isim listeleri, adres bilgileri ve TC kimlik numaraları ile birlikte Acıpayam Kaymakamlığına su ve elektrik bağlantılarının DESKİ ve AYDEM kanalı ile yaptırılması amacıyla bildirilerek, bağlantılar gerçekleştirildi.

NAKDİ YARDIMLAR

•AFAD Başkanlığımızca 500 bin TL ödenek aktarımı Acıpayam Kaymakamlığımıza aktarıldı.
•Ayrıca Sosyal Yardımlaşma Vakfı Genel Müdürlüğünce 1 milyon 400 bin TL ödenek Acıpayam Sosyal Yardımlaşma Vakfına aktarıldı.
•Toplam 875 kişiye acil ihtiyaçları için ödeme yapıldı.
•AFAD tarafından Acıpayam Belediyesine 400 bin TL ödenek aktarımı yapıldı.
•AFAD tarafından terar 1,5 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildi.

KESİN HASAR TESPİT DURUMU

Kesin hasar tespit çalışmaları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tamamlandı. Önce ön hasar tespitleri yapıldı. Daha sonra Genel AFAD Müdürlüğü tarafından alınan “genel hayata etkililik” oluru sonrasında kesin hasar tespitleri çıkarıldı. Kesin hasar tespit listelerinin bir aylık askı süre sonunda verilen itiraz dilekçeleri tekrar incelenmiş olup, yapılan çalışmalar tamamlandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce kesin hasar tespit sonuçlarına yapılan itiraz dilekçelerine göre tekrar itiraz hasar tespit çalışmaları yapılarak önümüzdeki pazartesi günü itibari ile itiraz kesin hasar tespit listeleri Acıpayam Kaymakamlığına bildirilecektir.

AFET SONRASI İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI

•Hasar tespit çalışmalarının tamamlanması sonrasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce hazırlanan kesin ve itiraz hasar tespit icmalleri (Afetzedelerin binalarının hasar durumları – hasarsız, az derecede hasarlı, orta, ağır ya da yıkık) Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilmektedir. Şu an itibariyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne 2350 adet itiraz dilekçesi gönderilmiş ve sahada itiraz tespit çalışmaları bitirilmiştir.

•Konut yardımı yapılması gereken hak sahibi afetzedelere kalıcı konutlarının yapılmasına kadar geçen sürede Acıpayam depremi sonrasında afetzedelere konteyner dağıtımı yapılmasında olduğu gibi geçici barınma – iskân yardımı da yapılmaktadır.

•Hak sahibi kabul edilenler için ilgili mevzuat esasları çerçevesinde yer seçimi çalışmaları yapılarak daimi iskân alanları belirlenmektedir.

•Konut yapımı amacıyla yeni yerleşim alanlarının tespiti sonrasında bu alanların planlanması, temini ve devir-temliki amacıyla hâlihazır harita, imar planı, kamulaştırma, imar uygulaması, tescil, kat mülkiyeti, tahsis ve devir işlemleri tamamlanmaktadır.

•Bu işlemlerden sonra ise evini yapana yardım (EYY), ihale ya da TOKİ gibi yöntemlerden biri ya da birkaçı uygulanarak konutların yapımına geçilmektedir.

•Tamamlanan konutlar, hak sahiplerine borçlarını ödeme karşılığında tapularına ipotek konularak teslim edilmektedir.

Ayrıca vatandaşların 6 aylık kira yardımı ile birlikte taşınma ücretleri karşılanacaktır. Mevcut konteynerlerde ikamet eden vatandaşlarımızın talepleri olması halinde konteynerlerinde tadilat yapılacaktır. Acıpayam ilçemiz için hak sahiplerinden toplanacak talep doğrultusunda boş olan TOKİ konutlarından talep eden hak sahiplerine verilecektir.