18.01.2020, Cumartesi
2 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

Turan Ailesi’nin Arda için yardım çığlığı

Haber Merkezi - 10 Ağustos 2019 Cumartesi - 20:08 Turan Ailesi’nin Arda için yardım çığlığı

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde yoksulluk ve kafasında omurilik tümörü olan 5 yaşındaki çocukları ile hayat mücadelesi veren Turan Ailesi, meydana gelen depremde evlerinin ağır hasar almasından dolayı çadırda yaşamaya başladı. Anne ve baba geceleri uyumak için girdikleri yatakta çocuklarının sağlığına kavuşması için ağladıklarını söyleyerek, kendilerine yardım edilmesini istedi.

Deprem sonrası Bozkurt’ta kurulan çadır kentte kalanlardan birisi ise Turan Ailesi oldu. İşsiz olan baba Hüseyin Turan, yanına eşi Selda Turan ve kafasında omurilik tümörü olan 5 yaşındaki oğlu Akın Arda ve diğer çocuğu 8 yaşındaki oğlu Salihcan ile çadırda kalmaya başladı. Ailenin yoksulluk ve sağlık sorunlarına şimdi de barınma problemi eklendi.

Baba Turan, Akın Arda’nın hastalığını 7 aylıkken öğrendiklerini ve o günden bu yana mücadele verdiklerini ifade etti. Turan, “İzmir’e gittik Ege Üniversitesinde ameliyat ettirdik 7 aylıkken. Sonra 9 Eylül Üniversitesinde kemoterapi ve radyoterapi tedavisi almaya başladı. 2014 yılından bu yanan mücadele ediyoruz. Şu an durumu iyiye gidiyor. Ama yavaş yavaş iyiye gidiyor. İlaçlarını kullanması gerekiyor ama şu anda kullanamıyor. İlaçların çoğu deprem dolayısı ile evde kaldı ve bende işsizim çalışamıyorum. Bu yüzden ilaçlarından tamamını alamıyoruz” dedi.

“ARDA’NIN KORKU VE PANİK OLMAMASI LAZIM”

Bir baba olarak oğlunun iyileşmesini dünyalar kadar istediğini ifade eden Turan, Akın Arda için de hastalığını çok zor olduğunu dile getirdi. Kendileri ile birlikte Akın Arda’nın da depremde çok korktuğunu anlatan Turan, “Zaten kendisinin stres, korku ve panik olmaması lazım. Psikolojik olarak çok etkilendi. Devamlı zaten ilaç kullanıyor ve diğer arkadaşlarından çok geri kalıyor. Mesela çıkıp bir top oynayamıyor. Beyninde şant var. Düşme tehlikesine karşı riskli. Ben bir baba olarak çocuğumun tamamen tedavi edilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

“MADDİ MANEVİ ÇOK YIPRANDIK”

Oğlunun hastalığından dolayı uyumak için girdiği yatağında çoğu defa ağladığını aktaran Turan şunları söyledi:

“İlk dönemlerde ameliyat olana kadar çok ağladık. Bize hiç olumlu cevap veren olmamıştı. Amma Allah’a şükürler olsun doktorların sayesinde ve Allah’ın izni ile Arda’yı kurtardık. Yavaş yavaş iyiye gidiyor. Çok yıprandık maddi manevi çok yıprandık. Maddiyatını bir tarafa koyalım tek istediğimiz onun iyi olması.”

“ÇOCUĞUMA İLAÇ VEREMİYORUM”

Anne Selda Turan ise, çocuğunun hastalığını ilk öğrendiğinde büyük bir acı yaşadığını kaydederek, “İlk öğrendiğimiz de kaynar sular başımdan aşağıya döküldü. Gittik doktora yaşı küçük olduğu için doktorlar bizden imza istedi. Çok sorunlar yaşadık çok zorluklarla buraya kadar getirdik. istediğim devletimden bize bir yardım eli uzatılması çocuğumun. Her ay kiralardan bıktık, kira kira sürünmekten yoruldum artık, oğlumu düzenli tedavilere götüremiyorum artık. Evim yıkıldı çocuğuma ilaç veremiyorum, düzenli İzmir’e götürüp getiremiyorum. İstediğim devletimizden bize bir yardım eli uzatması bir an önce çocuğumun tedavisi için” diye konuştu.

“BİZE YARDIM EDİN”

Çadırda kalmaya başladıklarını ve bununda zor olduğunu ifade eden Turan, “Çadır kalmak zor oluyor. İlaçlarını veremiyorum. Mama kullanıyor o da az kaldı elimizde. Babası da çalışamıyor zaten ayağından dolayı. Herkese sesleniyorum: Bize bir yardım eli uzatsınlar Allah rızası için, çocuğum için bize yardım etsinler. Ben bir anneyim, anne olarak sesleniyorum yardım eli uzatsınlar. Çok ağlıyorum, başıma yastığa koyduğumda her gün ağlıyorum her gün evladımın hastalığı aklıma geliyor her saat her gün hastaneler de gözyaşı döküyorum” dedi.

HERKESİ DUYGULANDIRAN CEVAP

Hastalığına rağmen gülümsemesi hiç kaybolmayan Akın Arda ise yaşıtları gibi her bulduğu fırsatta oyun oynayarak çocukluğundan adeta kopmak istemiyor. Minik Akın Arda’nın büyüdüğünde ise doktor olup çocukları iyileştirmek istediğini söylemesi ise herkesi duygulandırdı.