29.05.2020, Cuma
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu

Horoz yetiştiricileri vatandaştan hoşgörü istiyor

Haber Merkezi - 5 Ekim 2019 Cumartesi - 12:04 Horoz yetiştiricileri vatandaştan hoşgörü istiyor

Denizli kent merkezindeki horoz yetiştiricileri, haklarında yapılan şikayetlerden dolayı vatandaşlara hoşgörü çağrısı yaptı.

Kent merkezinde uzun yıllardır horoz besiciliği yapan emekli öğretmen Ahmet Fışgın, uzun ötüşü ile Denizli horozunun neslinin devamı için büyük uğraş verdiklerini söyledi. Babasından görerek horoz yetiştiriciliği yapmaya başladığını anlatan Fışgın, şöyle devam etti:

“Biraz zahmetli oluyor ama biz de bu işi çok seviyoruz. Nasıl bir köpek, kedi, kanarya, papağan veya da muhabbet kuşları nasıl seviyorsa biz de Denizli horozunu o kadar seviyoruz, aşığıyız. Uyumuyoruz gecenin on ikisinde yem vermeye geliyoruz. Biraz zahmetli oluyor yetiştirmesi ama büyük bir keyif alıyoruz. Besiciler olarak çok az kaldık çünkü fazla bir getirisi yok, hobi amaçlıdır bu. Yani yetiştirmesi de zordur o nedenle bir elin parmakları kadar kaldık.”

Kendileriyle ilgili şikayetlere de değinen Fışgın, “Yerel yönetimden de biraz daha bize hoş görülü davranmalarını istiyoruz. Bunların burada, ötmeye ve yetiştirilmeye devam etmeli. Nazik hayvanlar oldukları için yerlerinden yurtlarından edilmemeli, onlar da hoşgörülü olmalı” dedi.

Denizli horozunun her şeyden önce bir kültür varlığı olduğunu ve bu yüzden de neslinin devamı için üretici sayısının arttırılması gerektiğini kaydeden Fışgın, “Toplumumuzun yüzde 98-99 bundan memnun, dinlemekten memnun ama arada şikayetçi olanlar oluyor. Ama mevlid den de, ezandan da şikayetçi olan insanlar var. Şikayetlerin de gerekçeleri bilinmeli, araştırılmalı. ‘Çevreye zarar veriyor mu, vermiyor mu, orada ki insanlar mutlu mu, değil mi?’ o bir kişinin lafıyla da bu güzellikler yok edilmemeli, bizim gibi üreticiler biraz daha koruma altına alınmalı. Bu kültür varlığımızdır bizim” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)