22.08.2019, Perşembe
21 °C / 35 °C Denizli Hava Durumu

Liselilerin bağışları kimsesizlere aş oldu

Haber Merkezi - 15 Mayıs 2019 Çarşamba - 10:24 Liselilerin bağışları kimsesizlere aş oldu

Lise öğrencilerinden anlamlı bağış. Dört liseden öğrenciler, “Başka Hayatlar da Var” projesi kapsamında harçlıklarını ihtiyaç sahiplerine yemek sağlayan PASVAK’a bağışladı.

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi’nin koordinasyonunda, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı (PASVAK) tarafından “Başka Hayatlar da Var” projesi mart ayında hayata geçirildi. Projeye katılan Hasan Tekin Ada Anadolu Lisesi, Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi, Bağbaşı Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi, Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, harçlıklarından biriktirdikleri 3 bin 186 lirayı PASVAK Aşevi’ne bağışladı.

“İSRAF ETMEMEYİ DAHA GÜZEL ANLATAMAZDIK”

Projeyle ilgili bilgi veren Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Muhammet Oğur, “Öğrencilerimize sabretmenin ne demek olduğunu, elimizdekilerle yetinmenin önemini, içinde bulunduğumuz yaşantımızdan şikayet etmek yerine şükretmeyi bundan daha güzel bir çalışmayla anlatamazdık. Aşevimiz her gün bin 250 ihtiyaç sahibi kişiye yemek dağıtımı yapıyor. Öğrencilerimiz de bu süreci mutfağından evlerine teslimine kadar gözlemliyorlar. Gözlem sonrasında geliştirdiğimiz uygulama sayesinde cep telefonlarından ‘ne gözlemlediklerini, bundan sonraki hayatlarında değiştirmek istedikleri şeyler var mı?’ gibi sorulara cevap veriyorlar. Genel olarak öğrencilerimizden aldığımız cevaplarda, artık israf etmeyeceklerini, yemek ayırt etmeyeceklerini, yardımlaşma ve dayanışmaya dikkat edeceklerini, büyüyünce anne ve babasını koruyup kollayacaklarını, bunun gibi birçok toplumsal değerlerimizi öğrendiklerini ve hayatlarında uygulayacaklarını belirtiyorlar” dedi.

“ÖRNEK OLMAK İSTEDİK”

Gönüllü olarak projeye katılan ve duygularını paylaşan Türk Eğitim Vakfı 10. Sınıf öğrencisi Ümit Sugur ise, duygularını “Yemek dağıtım süresince beni en çok insanların bir ekmeğe muhtaç olmalarına rağmen gülümsemeleri, teşekkür etmeleri, samimiyetleri etkiledi. Sadece ben değil projeye katılan tüm arkadaşlarımız aynı şeyi düşünüyorlar. Artık hayatımda yeni bir sayfa açtım diyebilirim. Temiz ve hijyenik ortamda hazırlanan yemekler çok profesyonel şekilde evlere ulaşıyor. Projeye katılan kendi okulumuzdaki ve diğer 3 okulumuzdaki arkadaşlarımızla o insanların yaşamlarını gördüğümüz için katkıda bulunmak istedik. Yalnız yaşayan yaşlılarımızın hasta insanlarımızın yoksul insanlarımızın bizlerin desteğine ihtiyacı var” sözleriyle dile getirdi.

“HAYIRSEVERLERİMİZİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Hayırseverlerimizin bağışları ile her gün iki öğün sıcak yemeği bin 250 kişiye ulaştırdıklarını belirten PASVAK Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Çıralı da, tek hedeflerinin ihtiyaç sahibi insanlara ulaşıp onlara el uzatabilmek olduğunu, hayırseverlerin bağışları sayesinde 2001 yılından bugüne kadar yardımlaşmayı ve paylaşmayı sürdürdüklerini, daha çok insanımıza hizmet vermek için kurumlarının kapasitesini arttıracak inşaatlarının devam ettiğini belirterek, hayırseverleri PASVAK’ı ziyaret edip aşevini tanımalarını ve destek olmalarını istedi.

“ARTIK YEMEK AYIRT ETMİYORLAR”

Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu da projeyle örnek bair çalışma gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Aşevimiz ve okullarımızla yaptığımız işbirliğimiz çok güzel amaca hizmet ediyor. Bugüne kadar 570 öğrencimiz katıldı. Öğrencilerimizden aldığımız geri dönüşleri bir de velilerimizden teyit ediyoruz. Velilerimiz çok mutlu ve çok olumlu geri dönüş yapıyorlar. Neredeyse tüm velilerimiz, öğrencilerimizin israf alışkanlığından vazgeçtiğini, önceden yemek beğendiremezken, şimdi yemek ayırt etmediklerini belirtiyorlar. Rastgele aradığım bir velimiz, çocuğunun cep telefonunu daha fazla ders çalışmak için annesine teslim ettiğini ifade etti. Bu bizi daha farklı noktaya taşıyor. Buradan hareketle teknolojik cihazlarla 5 saat ve üzeri vakit geçiren çocuklarımızı bu projemizde yer verip rehabilite etmeye çalışacağız. Emeği geçen okul müdürlerimiz başta olmak üzere, sevgili öğrencilerimize, velilerimize ve PASVAK Aşevi ailesine teşekkür ediyorum” diye konuştu.