03.06.2020, Çarşamba
13 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu

MÜSİAD sokağa çıkma yasağı çağrılarına karşı çıktı

Haber Merkezi - 3 Nisan 2020 Cuma - 17:49 MÜSİAD sokağa çıkma yasağı çağrılarına karşı çıktı

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, sokağa çıkma yasağı uygulanması yönünde bir uygulamaya karşı olduklarını belirtti. Akgün, “ Farklı şekillerde gündeme getirilen tüm işletmelerin faaliyetlerinin durdurulması veya genel bir sokağa çıkma yasağı uygulamasının ne insanlarımızın yararına, ne işletmelerimizin yararına ne de bunların sonucu olarak ülkemizin yararına bir tavır olmayacağına inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, coronavirüs (COVID-19) salgınından dolayı meydana gelmesi muhtemel istihdam kaybı ve ekonomik gelişmelere ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu. Akgün, dünyayı etkisi altına alan ve etkisini her geçen gün artıran salgının ülkemizdeki sosyal, toplumsal ve ekonomik etkilerini en aza indirebilmek adına devlet kurumlarının olağanüstü bir çaba ortaya koyduğunu ifade etti.

“Hükümetimizin ekonomik anlamda şimdiye kadar aldığı tedbirleri çok yerinde buluyor ve attıkları doğru adımlardan dolayı kutluyoruz” diyen Akgün, şöyle devam etti:

Dünyaya diz çöktüren virüsün, ülkemize vereceği zararları en aza indirme çabalarımız sürerken, ülkesini seven ve ona inanan biz iş insanları olarak, ekonomi alandaki çarkların da dönmesi gerektiği kanaatindeyiz. Her işletme gerekli önlemleri de almalıdır.

Biliyoruz ki, dünya artık eskisi gibi olmayacak. Yaşadığımız sürecin insanlık üzerinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkartacağını henüz bilemiyoruz. Sanayileşme, ardından gelen teknoloji ve bilgi devrimleri ile şekillenen bugünkü dünyanın nasıl bir geleceğe evrileceğini kestirmek şu anda zordur. Ancak, artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği, gidemeyeceği de açıkça ortadadır.

Virüs salgının ülkemizdeki etkisinin bugünkü durumunu bizim elimizdeki verilerle değerlendirdiğimizde, geçtiğimiz günlerde farklı şekillerde gündeme getirilen tüm işletmelerin faaliyetlerinin durdurulması veya genel bir sokağa çıkma yasağı uygulamasının ne insanlarımızın yararına, ne işletmelerimizin yararına, ne de bunların sonucu olarak ülkemizin yararına bir tavır olmayacağına inanıyoruz. Olası bir ekonomik buhran ülkemizi kat be kat geriye götürecektir.

Şüphesiz ki, uzun soluklu bir mücadele dönemindeyiz ama sonunda bu virüs saldırısını en az hasarla atlatacağız. Bu küresel soruna karşı yürüttüğümüz mücadeleyi kazanacağız. Bugün bize düşen milletimizi o başarı gününü düşünerek tüm önlemlerimizi alarak çalışmalıyız. Hayatın normale döneceği o günlere toplum olarak sağlıklı, mutlu ve müreffeh şekilde ulaşmak için dualarımızı ve çalışmalarımızı eksik etmeyeceğimizi ifade ediyor ve şunu tavsiye ediyoruz. Mecbur kalmadıkça sokağa çıkma.”