21.01.2020, Salı
1 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

Servis araçları ve okul çevrelerinde denetim

Haber Merkezi - 10 Eylül 2019 Salı - 12:53 Servis araçları ve okul çevrelerinde denetim

Denizli İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ve asayiş timleri, eğitim-öğretim yılının başlamasının ardından servis araçları ile okul çevrelerinde denetim yaptı.

Çocukların güven içinde yolculuk yapmalarını sağlamak, servis aracı sürücülerinin dikkat ve hassasiyetlerini en üst düzeyde tutarak bu araçların karışabileceği trafik kazalarını önlemek amacıyla jandarma timleri il genelinde eş zamanlı denetim gerçekleştirdi.

Denetimlerde, taşımada kullanılan aracın genel durumu, araç içerisinde kullanılabilir durumda emniyet kemerinin bulunup bulunmadığı, kapısının şoför tarafından kontrol edilip edilmediği, araç camlarının sabit olup olmadığı, araç arkasında fren ışığından bağımsız “dur” levhasının, “okul taşıtı” yazısının bulunup bulunmadığı kontrol edildi.

Ayrıca sürücülere taşımanın önemi, hız kuralları, takip mesafesi, geçme kuralları gibi temel trafik kuralları, öğrencilere de emniyet kemeri takmanın önemi, servise binme-inme kuralları, karşıdan karşıya geçme kuralları hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Jandarma trafik timlerince yapılan uygulamada eksiklikleri tespit edilen okul servis araçlarına 6 bin 816 lira idari para cezası uygulandı.

Asayiş uygulamasında ise 2 bin 574 kişinin GBT sorgulaması yapılırken, arandığı belirlenen 5 kişi yakalandı.