29.05.2020, Cuma
11 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu

Serbest bırakıldılar, cezaevi önünde yeniden gözaltına alındılar

Haber Merkezi - 21 Mayıs 2020 Perşembe - 17:13 Serbest bırakıldılar, cezaevi önünde yeniden gözaltına alındılar

Denizli’de, EFT üzerinden dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle tutuklanan, sonrasında mağdurlara paralarını iade etmeleri üzerine şikayetlerin geri çekmesiyle serbest bırakılan 3 kişi, aynı yöntemle farklı kişileri de dolandırdığı tespit edilince yeniden gözaltına alındı.

JASAT, Denizli’nin de aralarında bulunduğu 4 ilde, araç alım satımı sırasında dolandırıcılık yaptığı belirlenen bir çeteye 8 Nisan’da operasyon düzenledi. İnternet üzerinden araç satış ilanı veren kişilerle bağlantıya geçip bulundukları şehirlere giden Halil D., Bülent T. ve Arif S.’nin 4 günde araç alım satımında 200 bin TL’lik vurgun yaptığı belirlendi.

EFT İLE DOLANDIRICIK

Araç sahipleri ile pazarlık yapan ve satış fiyatında anlaşan çete üyeleri, vatandaşları banka EFT kapanış saati olan 16.30’dan sonra notere götürdü. Araç devri yapıldığı sırada elektronik bankacılık üzerinden hesaba EFT yapıp, dekontu gösteren çete üyelerine inanan mağdurlar, her şeyden habersiz bir şekilde araç devrine onay verdi. Noterden çıktıktan sonra çete üyeleri, yaptıkları EFT’yi hesaba geçmeden iptal etti.

AYNI YÖNTEMLE 10  KİŞİYİ DOLANDIRMIŞLAR

Araç devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından çete üyeleri aldıkları aracı, bulundukları şehirdeki bir oto galericiye giderek düşük fiyata sattı. Aynı yöntemle 10’a yakın kişiyi dolandırdıkları belirlenen çete üyeleri, artan şikayetler üzerine JASAT tarafından teknik ve fiziki takibe alındı. Günlerce süren takip sonrasında JASAT, Honaz İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin de desteği ile düzenledikleri operasyonla 3 çete üyesini yakaladı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 3 şüpheli, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

CEZAEVİ ÖNÜNDE YENİDEN GÖZALTINA ALINDILAR

Bazı mağdurların paralarını geri vermeleri üzerine haklarındaki şikayetler geri alınan Halil D., Bülent T., Arif S., tutuklu oldukları cezaevinden önceki gün serbest bırakıldı. JASAT’ın devam eden soruşturmasında çete üyelerinin Denizli ve Burdur’da aynı yöntemle 2 kişiyi daha dolandırdıklarını tespit edildi. Bunu üzerine 3 şüpheli cezaevi önünde bir kez daha gözaltına alınırken, Hidayet S. isimli bir başka şüphelinin de soruşturma kapsamında yakalandığı öğrenildi.

“TÖVBE ETTİK BİR DAHA DENİZLİ’DEN BİLE GEÇMEYİZ”

Ekipler bunun üzerine özgürlüğü sadece birkaç dakika süren Halil D. ile yakaladığı diğer şüpheli Hidayet S.’yi işlemlerinin ardından adliyeye sevk etti. 2 şüpheli şahıs çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yakalanan şahıslardan Halil D.’nin ise ‘Tövbe ettik bir daha Denizli’den bile geçmeyiz, komutanlar ne olursunuz bizi bırakın’ diyerek JASAT timi üyelerine yalvardığı öğrenildi.

DENİZLİ (İHA)