19.01.2020, Pazar
-1 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

Y.Denizlispor Başkanı Ali Çetin: Sülük gibi yapışan grup var

Haber Merkezi - 13 Eylül 2019 Cuma - 19:46 Y.Denizlispor Başkanı Ali Çetin: Sülük gibi yapışan grup var

Yukatel Denizlispor Kulübü Başkanı Ali Çetin, kulübün mali tablosuyla ilgili paylaşımda bulunduğu basın toplantısında, bir taraftar grubuna da “Hala sülük gibi yapışıp, sıyırıp hala yapışmaya çalışan grup var. Biz yönetimde olduğumuz sürece bu kulüpten hiç kimse gayrimeşru para kazanamayacak” sözleriyle mesaj verdi.

Yukatel Denizlispor Kulübü Başkanı Ali Çetin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kulüp tesislerinde basın toplantısı düzenledi. Sözlerine “11 ayı tamamladık. Nereden alıp nereye getirdiğimizi anlatalım istedik” diye başladı sözlerine. Ardın borçlardan gelir tablosuna, stadın yenilenmesinden taraftar gruplarına kadar uzanan bir açıklama yaptı. İşte söyledikleri:

“FIRINCI EKMEK VERMİYORDU”

“İlk geldiğimizde şeffaf olacağımızı, herkesin her şeyi bileceğini, göreceğini söylemiştik ve bununla ilgili. Sanırım insanların kafasında soru işareti kalmamıştır. Çünkü kimin ne para verdiğini ve paranın nereye gittiğini web sitemizden görebiliyoruz. Tüm günlük hareketlerimiz nakit, çek, senet, kredi kartı gibi tüm hareketler günlük rapor halinde paylaşılmaktadır. Biz geldiğimizde fırıncı bize ekmek vermiyordu. Futbolcular antrenmana çıkmıyor, icra kapıda dolaşıyordu.

AYRINTILARIYLA MALİ TABLO

Kim ne kadar para verdiyse faturasını, makbuzunu kendisine ulaştırıyoruz. İlk geldiğimizde Kulübün 36 milyon 508 bin 543 lira borcu vardı. Ancak şampiyonluk primi ve son tahakkuk edecek olan diğer futbolcu alacakları hariç. Geldiğimiz günden beri topladığımız bağış ve reklam gelirlerinin tamamı dün itibari ile 37 milyon 280 bin lira. Bu herhalde Denizlispor tarihinde ilk defadır. 7 milyon 280 bin lira isim hakkında, sırt reklamı, bayram, çakmak, kupa satışından elde edilen geri ödenmeyecek paradır. ‘Bu Kulübün borç paraya ihtiyacı yok’ demiştik. Şu anda Kulübün yaptığımız transferlerin peşinatlarını, 2 aylık maaşları ödendikten sonra kalan borcu 31 milyon liradır. Bu şu demek oluyor. Yaklaşık 20 milyona liraya yakın bu yıl için para ödedik. Aylık ödemelerimiz 1 milyon euro. Bildiğiniz gibi 10 milyon euro transfer bütçemiz vardı. İlk taksitini ödedik.

Bu seneki hedefimiz ilk 5 ve borçsuz bir Kulüp. Şu an Federasyonda 19 milyona yakın paramız var. 7 milyon yakın da 2 galibiyet ve 1 beraberlikten alacağımız para var. Yani 26 milyon gibi bir paramız var federasyonda. 31 milyon borcumuz var ama 7 milyon euroya yakın bunun üstüne ilave olacak rakam var. Yani şu anda Kulübün borcu sezon sonuna kadar verdiğimiz prim ve bonuslar hariç 75 milyon liraya yakın borcu olacak kulübün. Bunun 26 milyonu federasyonda hak ettiğimiz para. Geriye 49 milyon lira gibi bir para kalıyor. Süper Lig’de çok büyük bir para değil. Biz 15maç kazansak, bu şekilde de çalışmamızı sürdürdükten sonra Süper Lig’de borçsuz olan kulüplerin içine Denizlispor’u da sokabiliriz.

STADYUM YENİLEME GİDERLERİ

Stadyuma üst kapamanın haricinde 5 milyon 450 bin lira para harcadık. Bunun içinde zeminin ve koltukların tamamının değişmesi, gördüğünüz bütün her yerin içinin dışının yapılması dahil. 47 gün gibi bir sürede bitirdik. Herhalde bütün Türkiye’nin takdir ettiği gibi Denizli de takdir eder. Gece gündüz çalışılarak başarılan bir proje. Bazı sayfalarda bir haber gördüm. İş adamlarından 10 milyon para aktarıldığı söylenmiş bir vekilimiz tarafından. 10 milyon değil 10 kuruş bile para aktarılması yok. Sadece Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan, Allah bin kere razı olsun, hafriyatta destek sağladı. Başka da hiçbir yerden bir kuruş para almadık. nihat özdemir bey başkan olmadan önce söz almıştım 4 milyon lira. Onun 3 milyon lirasını gönderdi. Geriye kalan 1 milyonu da 1 milyon 300 bin olarak gönderdi. Galatasaray maçında çok ciddi sıkıntı yaşadık. Turnikeler ve kamera sisteminde yardım etti Denizlispor adına. Federasyondan sadece 3 milyon geri ödemesiz destek aldık.

“İCRALIK 5-6 DOSYA KALDI”

Geldiğimizde hesaplarımızda 400’e yakın icra vardı. Hiçbir hesabımızdan ne maaş ne personel maaşı, prim ödeyebiliyorduk. Sebebi de biz parayı yatırdığımız an hepsine icra el koyuyordu. Bir elinde para bir elinde işlem. 4-5 ay burada işlem yaptı arkadaşlarımız. Çok kolay değil. Burada çalışan 90-100 kişi var. Bunun yanında hocalarımız, futbolcularımız var. Şu anda icralık olan dosya 5 -6 tane kalmıştır. Bırakın bankaların bizimle çalışmasını, çek yaprağı vermiyorlardı. İtibar fırıncının gözünde bile sıfırdı. Özellikle söyleyeyim 10 milyon, 20 milyon lira kredi teklif eden bankalar var. Dursun, bir gün lazım olur diye çalışması yaptırıyoruz. Faiz oranları da ciddi miktarda düştü. Bu güne kadar kredi almadık ama eğer alırsan faizini kulübe ödetmeyiz, yönetim olarak biz karşılarız. Bu sene bir kararımız oldu uçak biletimizi kulüp karşılıyor. Gittiğimiz yerlerde otel masraflarımız dâhil kendi cebimizden ödüyoruz. Biz bu bayrağı biraz daha yukarı götürmek için çabalıyoruz.

“YAŞLI DEĞİL, SÜPER LİGİ BİLEN FUTBOLCU”

Takım kurulurken futbolcularla ilgili yaşlı diye konuşuldu. Biz bir bütçe ayarlamıştık, 10 milyon euro.
Hocalar ve teknik ekip dahil bizim bütçemiz 10 milyon euro diye futbol şubeye bildirdik. Ben iddia ediyorum, 10 milyon euro ile kurulan en güzel, en güzide takımlardan birisi artık Denizlispor. Bunu zamanla da göreceğiz. O 32, 33, 35 yaşında diye aldığımız Süper Lig tecrübesi olduğu için tercih edilen arkadaşlarımızdı. Onların da Kulübe çok faydalı olduğunu düşünüyoruz. 3 maçta gerçekten mücadele ettiklerini düşünüyoruz.

“SÜLÜKLER VAR”

Biliyorsunuz sosyal medyada birkaç grup var, sülük gibi yapışıp hala düşüremediklerimiz. Aslında düşürdük de yapışmaya çalışıyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bu camia doğru yapılan her şeyi çok iyi biliyor. Onları da çok iyi biliyor. Takım şampiyon olmuş halen konuşuyorlar. Aslında konuşmaya çalışıyorlar ama bahane bulamıyorlar.

Zaman zaman eleştiriler oluyor. Elbette olacak, eleştiriye açığız. Ancak belden aşağı olduğun zaman hassasız. Hala sülük gibi yapışan, yapışmaya çalışan grup var. Biz yönetimde olduğumuz sürece bu kulüpten hiç kimse gayrimeşru para kazanamayacak. Özellikle belirtelim; kimseye ayrımcılık yapmadan, biletse bilet ne gerekiyorsa eşit şekilde yaklaşıyoruz. Bu arkadaşlar bize geldiğinde hiç bilet sayısı konuşmadık. Herkes bilet sayısını kendisi söyledi. Onlarla konuşarak ayarlandı. Daha çok talep edince daha çok istiyorlar. Biz de vermek istiyoruz ama bu Kulübün de bir şekilde dönmesi lazım. İnanın sadece Konya maçı için verilen güvenlik sayısı 975. Bize maliyeti 200 bin lira. Şimdi biz
b u parayı neyle çıkaracağız? 40 bin kişilik stada da aynı güvenliği alıyorsunuz, 18 bin kişilik statta
da. Aradaki fark çok az. Taraftarlarımızdan, Denizlispor aşığı insanlardan biraz daha anlayış bekliyoruz.

YENİ PROJE DENİZLİSPOR KOLEJİ

Buraya kadar geldik ama bundan sonrası da önemli. Bu kulübe gelir getirecek projeler üretmemiz lazım. Bununla ilgili de yönetim olarak sürekli araştırıyoruz. Biliyorsunuz bizim geçmişte bir kolejimiz vardı. Zamanında satılmış. Geçmişe dönük bir yorum yapmıyorum. Onla ilgili eğer arkadaşlar da onay verirse, Büyükşehir Belediye Başkanımız da bir arsa verirse, borçları bitirdikten sonra yeni bir Denizlispor Koleji için elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışacağız. Bunun yanında ekstra birkaç proje daha üretip hayata geçirmek için çalışacağız.”