20.01.2020, Pazartesi
1 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

Kalp, tansiyon, diyabet hastalarına kırmızı et uyarısı

Haber Merkezi - 11 Ağustos 2019 Pazar - 11:53 Kalp, tansiyon, diyabet hastalarına kırmızı et uyarısı

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Tuba Sözer, kurban etinin hemen tüketilmemesini ve pişirmenin yüksek ateşte uzun süreli olmamasını önerdi.

Diyetisyen Tuba Sözer, kesilen kurbanlar nedeniyle kırmızı et tüketiminin arttığına işaret ederek, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı bulunan kişilerin beslenmelerine, porsiyon kontrollerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

“ETİ HEMEN TÜKETMEYİN”

Yeni kesilmiş hayvanın etlerındeki sertliğin hem pişirmede hem de sindirimde zorluklara yol açtığını söyleyen Diyetisyen Tuba Sözer, “Bu nedenle sıkıntı yaşamamak için kurban etleri hemen tüketilmemeli. Uygun koşullarda bir gün dinlendirildikten sonra haşlama veya ızgara yöntemi kullanılarak tüketilmelidir. Et kesildikten sonra güneşe maruz kalmadan serin bir yerde 3-4 saat kadar bekletilmeli, daha sonra buzdolabına alınarak etin olgunlaşması beklenmelidir. Olgunlaşma süresi için 24 saat yeterlidir. Bu sürede etin hem yumuşaklığı hem de lezzeti gelişmiş olur. Hemen kullanılmayacak olan etler buzlukta birkaç hafta bekletilebilir. Derin dondurucuda ise etleri 3-4 ay süreyle saklayabiliriz. Etler kolay bozulabilen besinler oldukları için çözdürüldükten sonra hemen tüketilmeleri gerekir. Çözdürme işlemi ise direk oda sıcaklığında değil, buzdolabının alt rafında yapılmalıdır” dedi.

“UZUN SÜRE YÜKSEK ATEŞTE PİŞİRMEYİN”

Etin çinko ve magnezyum gibi minerallerin kaynağı olmasının yanı sıra, doymuş yağları da içerdiğini belirten Sözer etin 100 gramında yaklaşık 250-300 gram kalori bulunduğunu, tüketirken bu durumun göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti. Sözer, et pişirmeyle ilgili önerilerini de şöyle açıkladı:

 “Pişirme sırasında besin öğesi kaybını artıracak olan uzun sürede ve yüksek ateşte pişirme, kızartma ve kavurma işlemlerinden uzak durmalıyız. Bunun yerine haşlama ve ızgara gibi daha sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih etmeliyiz. Izgara yaparken de ateş ete direk temas etmemeli, eti yakmayacak ve içini tam olarak pişirecek şekilde ayarlanmalıdır. En sağlıklısı etin sebzelerle beraber pişirilmesi ve tüketilmesidir. Bu şekilde hem besin çeşitliliği sağlanır, hem de ette bulunan besin öğelerinin emilimini artırmış oluruz. Et zaten yağlı bir besin olduğundan et yemeklerine ilave yağ eklememeliyiz. Özellikle kalp damar, tansiyon ve kolesterol hastaları etin yağlı kısımlarını ayırıp tüketmeli, kuyruk yağı ve iç yağı tüketiminden kaçınmalıdırlar.”