29.05.2020, Cuma
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu

AVM’de kadınlara meme kanseri bilgilendirmesi

Haber Merkezi - 6 Ekim 2019 Pazar - 16:18 AVM’de kadınlara meme kanseri bilgilendirmesi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi öğretim görevlileri tarafından, meme kanseri farkındalık programı kapsamında “Merakına Yenilsin” etkinliği gerçekleştirildi.

Forum Çamlık AVM’de yapılan etkinlikte PAÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri İç Hastalıkları A.D. Tıbbi Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Yaren ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sevda Yılmaz soru-cevap panelinde gelen soruları bir bir cevaplandırdı.

“ERKEN TEŞHİSTE EN ETKİLİ YÖNTEM MAMOGRAFİ”

Meme kanserine neden olan etkenlerini anlatan Yılmaz, “Kadınların meme kanserinde korunma ve tarama konusunda farkındalık kazanması çok önemli. Bununla birlikte düzenli olarak kendi kendilerine elle muayene yapmaları ve meme kanserine karşı tetikte olmaları gerekiyor. Meme kanserinin erken teşhisinde en etkili yöntemin mamografi olduğu da unutulmamalı” dedi.

“SAĞLIKLI BESLENME VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRME ÖNEMLİ”

Prof. Dr. Arzu Yaren ise, meme kanserinin gebelikte ve emzirme döneminde meme kanserine dikkat edilmesi gerektiğini kaydederek, kanserin farklı tiplerine dikkat çekerek doğru bilinen yanlışlara vurgu yaptı. Yaren, “Dünyada her 8 kadından birinin yakalandığı meme kanserinde erken teşhisin olumlu etkisi kuşkusuz çok büyük. Aynı zamanda tedaviden azami fayda görebilmek için bu süreçte doğru alışkanlıkların benimsenmesini, sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemini güçlendirme yönünde adımlar atılmasını da hastalarımıza önemle tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

DENİZLİ (İHA)