26.05.2020, Salı
16 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu

İYİ Parti İl Başkanı Hasan Akgün, Zolan’a “gelirin yüzde 65’i kadar borçlanma neyin gerekliliği” diye sordu

Haber Merkezi - 19 Eylül 2019 Perşembe - 16:02 İYİ Parti İl Başkanı Hasan Akgün, Zolan’a “gelirin yüzde 65’i kadar borçlanma neyin gerekliliği” diye sordu

İYİ Parti İl Başkanı Hasan Akgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın meclisten 550 milyon lira borçlanma yetkisi aldığını anımsatarak, “Bütçenin yüzde 65’i kadar borçlanmak neyin gerekliliği” diye sordu.

İYİ Parti İl Başkanı Hasan Akgün, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, 16 Eylül Pazartesi günü yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Başkan Osman Zolan’ın AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla 500 milyon TL nakit, 50 milyon TL gayri nakdi olmak üzere toplam 550 milyon TL borçlanma yetkisi aldığını hatırlattı.

“2018 BÜTÇE AÇIĞI 479 MİLYON TL”

Büyükşehir Belediyesi bütçenin 2018 Ekim ayında yapılan Sayıştay denetim raporuna göre 2016 yılında yaklaşık 117 milyon TL, 2017 yılında yaklaşık 186 milyon TL olan bütçe açığı verdiğini bildiren Akgün,, 2018 yılında ise Büyükşehir Belediyesi kesin hesap kararına göre açığın 479 milyon TL’ye yükseldiğini belirtti.

“BORÇLANMANIN NE KADARI YATIRIMLARA” SORUSU

Borçlanmayla ilgili meclis kararında “cari ve yatırım harcamalarında kullanılmak üzere” denildiğini, borçlanma tutarının ne kadarının cari harcamalara ne kadarının yatırım harcamalarına yapılacağına dair bir açıklama olmadığını kaydeden Akgün, şu soruları yöneltti:

1. İller Bankası gibi düşük faizli bir seçenek varken, borçlanma yetkisi için neden meclis kararına “kamu bankaları veya özel bankalar” ibaresi eklenmiştir?

2. Eğer bu borçlanma tutarı gerçekten yatırım harcamalarında kullanılacaksa, ne kadarı, hangi yatırım harcamalarında kullanılacaktır? Ve yine, bu borçlanma tutarının ne kadarı cari harcamalardaki açıkları kapatacaktır?

3. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum tüm Denizli’nin malumudur. D.B.B, İller Bankası verilerine göre, 505 milyon TL borç ile Ege Bölgesi’nde birinci, Türkiye’de 7. sıradadır. Yüzde 20 su zammının yankıları sürerken ve günden güne belediyelerdeki israfın azaltılması, tasarruf yapılmasının önemi ortaya çıkarken, D.B.B. gelirinin (854 milyon TL) yaklaşık yüzde 65’i kadar borçlanmanın gerekliliği nedir?

4. Borçlanılacak 550 milyon TL için ödenecek faiz ne kadardır? Borç, ne kadar sürede ödenecektir? Çocuklarına hatta torunlarına D.B.B. aracılığıyla, ne kadar borç bırakacağını bilmek Denizli halkının en doğal hakkıdır.