01.06.2020, Pazartesi
13 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu

Konyalıoğlu: Elektrik zammı üretim yapma hevesini kırmıştır

Haber Merkezi - 3 Ekim 2019 Perşembe - 09:59 Konyalıoğlu: Elektrik zammı üretim yapma hevesini kırmıştır

Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği (DESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Okan Konyalıoğlu, elektrik zammının sanayicide üretim yapma hevesini kırdığını belirtti.

DESİAD Yönetim kurulu Başkanı Okan Konyalıoğlu, yaptığı açıklamada, “Sanayiciler olarak ekim ayına maalesef yüzde 15 elektrik zammı ile başlıyoruz. Böylece son 2 yıl içerisinde sanayi elektriğine yaklaşık yüzde 126 zam yapılmış oluyor” diyerek, şunları kaydetti:

“Sanayide kullanılan elektrik birim ücretleri 1 Ekim 2017’de 29,06 Kr/Kwh iken, 1 Ekim 2018’de 49,68 Kr/Kwh ve 1 Ekim 2019’da 65,09 Kr/Kwh seviyesine yükselmiştir. Dün açıklanan Yeni Ekonomik Program’da, önümüzdeki dönemde enflasyonda ve işsizlikte düşüş, büyümede ise artış olacağı öngörülmektedir. Ancak, bu öngörü sanayicinin en büyük maliyetlerinden olan elektrik zammı ile çelişki yaratmaktadır.

Türkiye’de üretim artarsa ekonomik verilerde düzelme ve refah düzeyinde artış olacağı aşikardır. Sanayicinin finansmana erişimde zorlanması, hammadde maliyetleri ve temininde yaşanan sorunlar, tahsilat problemleri hala güncelliğini korurken, son gelen bu elektrik zammı ile üretim ve yatırım yapma hevesi kırılmıştır. Üretim bandını  döndürmekte zorlanan sanayici gelen bu zamlarla ayakta kalmakta güçlük çekecektir. Sanayiciler olarak ülke ekonomisi için elimizden geleni yaparken ülkenin kalkınması için gerekli desteklerin verilmesi gerektiğine inanıyoruz.”