02.04.2020, Perşembe
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu

Corona virüsü Denizli’nin beyaz çekirdeğini gözde yaptı

Haber Merkezi - 13 Şubat 2020 Perşembe - 10:28 Corona virüsü Denizli’nin beyaz çekirdeğini gözde yaptı

Dünyayı sarsan corona virüsü ile birlikte Çin ürünlerine yasak getirilmesi yerli üreticiyi sevindirdi. Bunlardan birisi de çekirdekle ilgili. Çin’in siyah çekirdeğine konulan ambargo, Denizli’nin beyaz çekirdeğini gözde hale getirdi.

Corona virüsü nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı önlem amaçlı olarak Çin’den gelen siyah çekirdeğin ülkeye girişini geçici olarak durdurdu. Limanlara gelen ürünler içeri giremiyor. Geçen sene ülke genelinde 120 bin ton tüketilen siyah çekirdek, virüs nedeniyle Türkiye’de artık tercih edilmiyor. Kuru yemişçiler, son günlerde vatandaşların siyah çekirdek yerine beyaz Türk çekirdeğine yöneldiğini söyledi.

“YERLİ ÇEKİRDEĞE OLAN İLGİ YÜZDE 50 ARTI”

Yerli beyaz ayçiçeği çekirdeğinin satışlarının yüzde 50 oranında arttığını ifade eden kuru yemişçi Recai Doğanay, “Siyah Çin çekirdeğinin ülkemize girişi yasaklandı. Halkımız da bu kararı oldukça destekledi. Beyaz yerli çekirdeğe olan rağbet artmaya başladı. Siyah çekirdeğe olan ilgi, gittikçe azalıyor. Çekirdek almaya gelen vatandaşlar, siyah yerine beyaz çekirdek almaya başladılar. Denizli’de 16 bin ton civarında beyaz yerli çekirdek üretimi yapıldı. Bu da piyasayı biraz rahatlattı. Yerli çekirdeğin fiyatı da siyah çekirdeğe göre daha uygun. Siyah çekirdeği 20 liradan satıyorduk, beyaz çekirdeği ise 16 liradan satıyoruz. Vatandaşlar sadece siyah çekirdeğe değil, Çin’den gelen ürünleri almamaya çalışıyor. Yerli çekirdeğe olan ilgi ise yüzde 50 civarında arttı” dedi.

“İNSANLAR BİLİNÇLENDİ VE YERLİ MALA YÖNELDİ”

İnsanların tüketim konusunda bilinçlendiğini dile getiren bir başka kuru yemişçi ise, “Virüs nedeniyle siyah çekirdeğin satışı azaldı. İnsanlar yerli olan ve Denizli’den gelen beyaz çekirdeğe talep gösteriyor. Önceden siyah çekirdek çok satılıyordu. Vatandaşlar artık beyaz çekirdeğe yöneldi. Çin çekirdeği artık ülkemize de alınmıyor. İnsanlar da bilinçlendi. Özellikle yerli malı kullanmayı tercih ediyorlar” diye konuştu.