04.04.2020, Cumartesi
9 °C / 23 °C Denizli Hava Durumu

Yeşiloba Kaya Yerleşim Alanı tescillendi

Haber Merkezi - 16 Şubat 2020 Pazar - 13:40 Yeşiloba Kaya Yerleşim Alanı tescillendi

Denizli’nin Bekilli ve Çal ilçelerinde bulunan ve “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” özelliği taşıdığı belirlenen Yeşiloba Kaya Yerleşim Alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Aydın Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından “I. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak tescil edildi.

Resmi Gazete’nin son sayısında yer alan kararda Bekilli’nin Yeşiloba Mahallesi, Erenler Köyü ile Çal’ın Çalçakırlar Mahallesi Akkaya altı Mevkiinde bulunan Yeşiloba Kaya Yerleşim Alanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Aydın Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 31.01.2020 tarihli 10478 sayılı kararıyla “I. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak tescil edildi.

KAÇAK KAZI YAPILMIŞ

Son alınan kararla “I. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olan Yeşiloba Kaya Yerleşim Alanı’nda kaçak kazı yapıldığı, mağarada yer alan nişlerden birinin bu sebeple zarar gördüğü ortaya çıktı.

YEŞİLOBA KAYA YERLEŞİM ALANI

Sarp kayaların güneye bakan kısmında çok sayıda yerleşim alanı bulunurken bunlardan sadece birine giriş yapılmaktadır. 2.70 m giriş açıklığına ve 2.50 m yüksekliğe sahip olan mağarada, 2 adet niş bulunmaktadır. İnhumasyon gömüye uygun toprak mezarlar ile tuğla ve seramiklerin yer aldığı Yeşiloba Kaya Yerleşim Alanı’nın Roma ve Doğu Roma (Bizans) döneminde yerleşim gördüğü tespit edilmiştir.