02.04.2020, Perşembe
8 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu

Yazarlardan Denizli Büyükşehire övgü

Haber Merkezi - 14 Şubat 2020 Cuma - 13:10 Yazarlardan Denizli Büyükşehire övgü

Denizli'nin tarihine, kültürüne ve geleceğine ışık tutacak eserlere imza atan ünlü yazarlar, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları ile kendilerine destek veren Başkan Osman Zolan'a teşekkür etti.

Denizli’nin geçmişi ile geleceğini buluşturacak 26 eser daha Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarına dahil oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivlerine de giren Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları sayısı 26 eser ile birlikte 171’e ulaştı. Kentin tarihine, kültürüne ve geleceğine ışık tutacak eserlere imza atan Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Baykara’dan Prof. Dr. Önder Göçgün ve Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu’ya kadar birçok yazar, kendilerine destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a teşekkür etti.

GÖÇGÜN: DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1. SIRADA

Bugüne kadar birçok eserini Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları ile okuyucuları ile buluşturan Prof. Dr. Önder Göçgün, “Ben genelde, Türk kültürüne bilimine, özelde de Denizlimizden yetişen bilim insanlarına, sanatçılara ve kültür adamlarına verdikleri önem ve değer dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan’a şükranlarımı sunuyorum. Eskilerin çok anlamlı bir sözü vardır; ‘Marifet iltifata tabidir, iltifatsız marifet zayidir’ derler. Her konuda teşvik, destek önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Yaşadığı bir olayı anlatan Prof. Dr. Göçgün, “Devlet arşivlerinde çalışan ve Türk basın yayın hayatını yakından takip eden bir arkadaş bana bir gerçeği ifade etti. ‘Büyükşehir Belediyelerimiz içinde, Anadolu’daki büyükşehirler arasında Denizli Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdiği yayın faaliyetleri ile 1. sırada’ dedi. Takip etmiş.” Tanıtımını yaptıkları 26 eserle birlikte Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarının 171’e ulaştığını kaydeden Göçgün, “İnşallah 200’üncü kitabımızın da kıvancını hep birlikte duyarız. Arkadaşlarımızın katkıları her türlü takdirin üzerinde” diye konuştu.

BAYKARA: GURUR DUYUYORUM

Doğuş Üniversitesinin denizlili Rektörü Prof. Dr. Tarık Baykara ise, desteklerinden dolayı Başkan Osman Zolan’a teşekkür etti. İlk kitabının Yatağan Kılıcı ve doğduğu Yatağan Mahallesi ile ilgili olduğunu anlatan Prof. Dr. Baykara, şunları söyledi:

“Bu benim için büyük bir onur ve şeref. Davet edilir edilmez işimi gücümü bırakıp buraya gelmek istedim. Gerçekten güzel bir program içerisinde olmaktan büyük gurur duyuyorum. Benzersiz Tasarım Eşsiz Türk Kılıcı Yatağan kitabı yaklaşık 5 yıl zamanımı aldı. Bu esere Denizli Büyükşehir Belediyesi sahip çıktı. Çok güzel gurur duyacağınız bir eser olarak karşımıza çıktı. Başkan Zolan’a tekrar teşekkür ediyorum, müthiş bir şey oldu. İnşallah bunu bütün dünyaya duyuracağız.”

“ÇOK BÜYÜK VE ENFES BİR OLAY”

Prof. Dr. Tuncer Baykara da çok yazan bir kişi olduğunu belirterek, “Denizli’ye Dair Yazılarım” adlı eserinin ise Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarına dahil olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Baykara, “Çok büyük ve enfes bir olay bu. Benim Denizli’deki idarecilerde gördüğüm güzel bir olay. Bu büyük başarıyı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Ali Sarıkoyuncu da Başkan Osman Zolan ve ekibine teşekkür ederek, “Şükranlarımı arz etmek istiyorum. Çok önemli bir çalışma yapılıyor. Şahsım adına çok duygulandım, ayrıcalıklı bir an yaşıyorum. Yerel tarihimizin son derece önemli hatta zaruret olduğuna inanıyorum. Hizmet edenlerimize özellikle Osman Zolan Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

“GELECEĞE ÇOK ÖNEMLİ BİR MİRAS DEVREDECEK”

Yazar Şerif Kutludağ, “Böyle bir çalışmayı değerli bulup hayata geçiren ve kitaplaşmasını sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Zolan ve tüm ekibine teşekkür etmek istiyorum. Eserler bol olsun, çok olsun” diyerek, sözlerine şunları ilave etti.

“Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Yazar Mehmet Gökçe, “Bu işler Türkiye de bir heyecanla başlıyor ve bir zaman sonra azalarak gidiyor. Ancak Denizli’de ise tersi yaşanıyor. Gururlanıyorum. Yıllar önce bir kitabım basıldı ve heyecanım katlanarak devam ediyor. Ne kadar güzel bir şey” dedi. Yazar Hakkı Uslu, “Yıllardır ülkemizde resmi ve özel kültür yayıncılığını takip eden ve bilen birisi olarak şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim; Denizli Büyükşehir Belediyemiz gerçekten kültür yayınları anlamında çok ciddi, çok önemli, çok büyük bir çalışma yapıyor. Geleceğe çok önemli bir miras devredecek. Bu eserlerin ortaya çıkmasında Sayın Başkanımızın çok büyük emek ve katkıları var.”

“KÜLTÜR, SANAT VE EDEBİYATLA HEP İÇ İÇEYİZ”

Bir Ahi Zaman Oyun eserinin sahibi Abdülkadir Uslu da “Biz kültür, sanat ve edebiyatla hep iç içeyiz. Kentlerde yapılaşmanın dışında bir ruhta olmasının gerektiğini ve bu ruhun da sanatla, kültürle, edebiyatla oluşabileceğine inanan kişileriz. Bu konuda sizlerinde teşviklerini desteklerini gördük. Ben öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum” dedi.