04.06.2020, Perşembe
13 °C / 27 °C Denizli Hava Durumu

Ege’nin en büyük kongre ve kültür merkezi on binleri ağırlıyor

Haber Merkezi - 4 Kasım 2019 Pazartesi - 12:31 Ege’nin en büyük kongre ve kültür merkezi on binleri ağırlıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesinin geçen mart ayında hizmete sunduğu Ege Bölgesi’nin en büyük kongre ve kültür merkezi, her gün farklı bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bugüne kadar seminer, konferans, gösteri, sergi, tiyatro ve konser gibi yüzlerce etkinlik ve programa ev sahipliği yapan tesis on binlerce vatandaşı ağırladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin geçen mart ayında açılışını gerçekleştirdiği Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi, bugüne kadar seminer, konferans, gösteri, sergi, tiyatro ve konser gibi yüzlerce etkinlik ve programa ev sahipliği yaptı. Kültür ve sanat etkinliklerinin yanı sıra Denizli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası 5. Denizli Cam Bienali, Denizli Büyükşehir Belediyesi 33. Uluslararası Amatör Tiyatro Festivali, Ege Aşıklar Bayramı gibi ulusal ve uluslararası etkinliklere de ev sahipliği yapan modern merkez, on binlerce vatandaşı kültür ve sanat etkinliklerinde buluşturdu.

Uluslararası standartlarda inşa edilen 500, 1000 ve 2000 kişilik salonları, seminer salonları, sergi alanları ve atölyeleri ile Denizli’de kültür ve sanatın merkezi olan tesis 100 kişilik planetaryumu (gezegen evi) ile de ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatmaya devam ediyor.

“KÜLTÜR VE SANATIN KALBİ BURADA ATIYOR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, hayata geçirdikleri en önemli projelerden biri olan Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nin bugüne kadar bir çok organizasyona ev sahipliği yaptığını belirterek, tesisin açıldığı ilk günden beri şehrin kültür ve sanat merkezi olduğunu vurguladı. Denizli’de kültür ve sanatın kalbinin bu tesiste attığına dikkati çeken Zolan, özellikle şehir dışından gelen sanatçıların, misafirlerin tesise hayran kaldığını söyledi.

Her gün 1 ya da 2 etkinliğe ev sahipliği yapan tesiste ayrıca 100 kişilik planetaryum olduğunu anımsatan Zolan, “Burada öğrencilerimize güneş sistemi, gezegenler ve yıldızlar 3 boyutlu bir şekilde aktarılarak temel astronomi bilgileri veriliyor” dedi.

85 BİN METREKARE KAPALI ALANA SAHİP

Ege Bölgesi’nin en büyük kongre ve kültür merkezi olan Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi, 10 Mart 2019’da hizmete açıldı. 25.000 metrekare taban alanına ve 85.000 metrekare kapalı alana sahip tesis içerisinde 500, 1000 ve 2000 kişilik olmak üzere 3 büyük salonu bulunuyor. 6 nikah salonu, 5 seminer salonu, fuaye alanları ile Denizli’nin kültür ve sanat hayatına renk getiren Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi, ayrıca 100 kişilik planeteryuma sahip.