29.05.2020, Cuma
11 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu

Hazine arazilerinde tarım yapmak isteyenlere çağrı

Haber Merkezi - 22 Mayıs 2020 Cuma - 18:10 Hazine arazilerinde tarım yapmak isteyenlere çağrı

Denizli’de, Hazineye ait arazileri kiralayıp tarımsal faaliyette bulunmak isteyenlere çağrıda bulunuldu. Başvurular, il merkezinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, ilçelerde ise Milli Emlak Şefliklerine yapılacak.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklamada, tarımsal üretimin desteklenmesi kapsamda Hazine arazilerinden atıl durumda bulunanların çiftçilere kiralanması için 21 ilde pilot uygulama başlatıldığı anımsatılarak, şöyle denildi:

“Maalesef ilimiz, seçilen pilot iller arasında yer almamaktadır. Ancak, buna rağmen İlimizdeki Hazine arazilerinden atıl durumda bulunanlar üzerinde tarımsal faaliyette bulunmak isteyen vatandaşlarımıza bu arazilerin ihale usulü ile kiralanması her zaman mümkündür.

Bunun için vatandaşlarımızın tarımsal faaliyette bulunmak istedikleri araziyi ve yürütecekleri tarımsal faaliyeti belirten bir dilekçe ile İl Merkezinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze ilçelerimizde ise milli emlak şefliklerine başvurmaları halinde kendilerine gerekli bilgi akışı ve yardım sağlanacaktır.

Diğer yandan son zamanlarda İdaremize ulaşan kimi ihbarlardan vatandaşlarımızın her hangi bir makam ve merciden izin almaksızın mülkiyeti kamuya ait taşınmazlar üzerinde tarımsal faaliyette bulunmak amacıyla kimi girişimlerde bulunduğu, bu arazileri izinsiz olarak işgal ettikleri, bazı alanlarda arazi düzenleme çalışmaları yaptıkları duyumları alınmaktadır.

Vatandaşlarımızın ileride istenmeyen hukuki ve idari işlemlere maruz kalmamaları için mülkiyeti kamuya ait alanlarda veya devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlarda (parsel numarası bulunmayan yerler) herhangi bir faaliyette bulunmadan önce yukarıda bahsedildiği şekliyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze veya milli emlak şefliklerine başvurmalarını kamuoyuna saygıyla duyurulur.”