18.01.2020, Cumartesi
2 °C / 9 °C Denizli Hava Durumu

Bu ayak izi 1500 yıllık

Haber Merkezi - 15 Ağustos 2019 Perşembe - 13:00 Bu ayak izi 1500 yıllık

Denizli’nin Buldan ilçesindeki antik kent Tripolis’te yapılan kazılarda 1500 yıllık olduğu bildirilen “ayak izi” bulundu.

Denizli’deki önemli antik kentlerden olan Buldan’ın Yenicekent Mahallesi yakınlarındaki Tripolis’te kazı çalışmaları Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman başkanlığında devam ediyor. Kazılarda, kuruluşu milattan önce 5500 yılına kadar uzanan antik kentin geçmişine dair önemli izler ve bilgilere ulaşıldığı belirtildi.

Son yerleşim izlerinin milattan sonra 13. yüzyıla ait olduğu Tripolis’te, 281 hektar alana yayılan antik döneme ait kalıntıları ortaya çıkarmak için 2012 yılından bu yana yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarında çok sayıda tarihi eser gün ışığına çıkarıldı.

GÜNÜMÜZE ULAŞAN AYAK İZLERİ

Bu kazılarda ortaya çıkarılan buluntulardan birisi da ayak izi oldu. 1500 yıllık olduğu ifade edilen ayak izi, deforme olmadan günümüze dek ulaştı. Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, antik kentte çocuk, yetişkin ve çeşitli hayvan türlerine ait ayak izleri bulduklarını belirterek, “O dönem tuğla için harçlar hazırlanıp kuruması için güneşe bırakılıyordu. Bu sırada üzerine basıldığında izler oluşuyor. Daha sonra fırınlandığında bu izler kalıcı hale geliyor. Son ortaya çıkardığımız ayak izi de böyle bir oluşumun ürünü” dedi.