02.06.2020, Salı
14 °C / 24 °C Denizli Hava Durumu

Buldan’da Sanat Var Festivali 11-13 Ekim’de

Haber Merkezi - 28 Eylül 2019 Cumartesi - 08:31 Buldan’da Sanat Var Festivali 11-13 Ekim’de

Soroptimist Kulübü’nün, Denizli Sanayi Odası, Buldan Kaymakamlığı ve Buldan Belediyesi’nin katkılarıyla düzenleyeceği “Buldan’da Sanat Var” Festivali, 11-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İş ve meslek kadınlarının görev aldığı Denizli ve Karşıyaka Soroptimist kulüpleri, Denizli Sanayi Odası’nın sponsorluğunda, Buldan Kaymakamlığı ve Belediyesinin destekleriyle Buldan’da Sanat Var etkinliği düzenleyecek. 11 Ekim’de başlayacak etkinli, 13 Ekim’de sona erecek. Etkinlik kapsamında Buldan’ın tarihi sokakları, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen kadın sanatçıların, resim, ebru, dokuma, cam ve dokuma üzerine baskı gibi birçok atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak.

Buldan tarihinin, doğal güzelliklerinin ve dokuma kültürünün sanatla yeniden keşfedileceği etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirten Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan’ın tanıtımına katkı sağlayacak her türlü etkinliğe desteklemeye hazırız. Festivaller, bir yandan yerel ekonomiyi canlandırırken bir yandan da etkili tanıtım aracıdır. Buldan’da Sanat Var etkinliğine ev sahipliği yapacak olmamızdan dolayı da mutluyum” dedi.

El dokumalarını öne çıkarmak ve günümüze kazandırmak için Soroptimist Kulüp öncülüğünde 1995 yılında kurulan Buldan El Sanatları Merkezi’ni (BELSAM), 2000 yılında Buldan Kaymakamlığına devredilerek sürdürülebilir bir katkı sağladıklarını belirten Denizli Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Nihal Güngör Kılınç, Buldan’da Sanat Var Festivali ile ilçenin tarihi güzelliklerini sanatla buluşturmaya hazırlandıkları söyledi.

“Aslında her kadın biraz da sanatçıdır yaşamında” sloganı ile yola çıktıklarını belirten Kılınç, Karşıyaka Soroptimist Kulübü işbirliği ile “Buldan’da Sanat Var” Festivalini düzenlemeye karar verdiklerini ifade etti. Kılınç, sözlerine şunları ilave etti:

“Sanatsal birliktelik ve sanatçı bakışı ile dünyaya bakabilmenin daha güzel sevgi dolu bir gelecek hazırlayacağı felsefesi ile geçmişin izlerinde bizi kucaklayacak bir ortamda; yüzyıllık bir arasta da ve antik bir kentte bulacağımız izlerde yürüyelim istiyoruz. Sanat Festivalimizde Soroptimist Sanatçı konuklarımızla, Denizli’nin el dokuma kültürünün zarifliği ve estetiği ile yaşatan Buldan Evlerinde konaklayarak bu keyifli dokuyu birlikte yaşamak, koklamak istedik.”

BULDAN’IN TARİHİ SOKAKLARI ŞENLENECEK

Buldan’da Sanat Var Festivali, 11 Ekim Cuma günü saat 14.00’da kortej yürüyüşü ile başlayacak. Üç gün devam edecek olan festival kapsamında Buldan’ın tarihi sokakları, Türkiye’nin en büyük Cam Horoz Heykelinin mimarı Ömür Duruerk, yine Türkiye’nin ünlü terra cotta sanatçısı merhum Necip Savcı’nın oğlu Hasan Savcı, çok sayıda dokuma, baskı, ebru, resim, fotoğraf sanatçısını ağırlayacak.